YALAN

Aydınlık Gazetesi'nin "İş Güvencesi Kalkacak Tazminat Buharlaşacak" Yalanı

Aydınlık Gazetesi'nin "İş Güvencesi Kalkacak Tazminat Buharlaşacak" Yalanı

2015 yılının sonunda Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan 2016 yılının Ocak ve Şubat aylarında kıdem tazminatı ile ilgili çalışmaların yürütüleceğini, hedeflerinin Ocak ayı sonu ve Şubat ayının 2 haftasından bu konu ile ilgili tasarıyı TBMM’ye sevk etmek olduğunu açıklamıştı. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu ise kısa bir süre önce kıdem tazminat, erken emeklilik ve taşeron işçilik meselesine dair açıklamalarda bulunmuştu.

29 Ocak 2016 tarihli Aydınlık Gazetesi’nde, Çalışma Bakanı Soylu’nun yaptığı açıklamalara ilişkin “İş güvencesi kalkacak, tazminat buharlaşacak” başlığıyla yapılan haberde, görüşülmesi planlanan tasarı ile iş güvencesinin yok olacağı ve kıdem tazminatının kalkacağı iddia edildi.

Ancak Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun Milliyet Gazetesi’nden Cem Kılıç’a verdiği röportajda yaptığı açıklamalara göre, ne kıdem tazminatının ne de iş güvencesinin ortadan kalkması gibi bir durumun olmadığı, aksine mevcut sistemdeki sorunların giderilmesi yönünde çalışmalar yapılacağı anlaşılmaktadır. Bakan Soylu’nun açıklamalarında kıdem tazminatının kalkacağına dair herhangi bir ifade yer almadığı gibi, yeni düzenleme ile mevcut sistemdeki eksikliklerin nasıl giderileceği yönünde bilgi verilmiştir.

Bakan Soylu, söz konusu röportajda kıdem tazminatı hususunda şu açıklamalarda bulundu:  

“Mevcut sistem, çalışma hayatımız açısından ciddi riskler taşıyor. Mesela işten çıkmak isteyen bir kişi ‘kıdem tazminatımı alamayacağım’ diye çıkmıyor. İşveren de ‘kıdem tazminatı yükünü nasıl karşılayacağım’ diye işten çıkarmıyor. Çalışma ahengi, uyum ve çalışma barışı ortadan kalkıyor. Çalışanımızın emeğinin bu katılık altında boğulmasını istemiyoruz. Aynı şekilde, işverenimizin de kıdem tazminatı yüzünden kabuslar görmesini istemeyiz. Bizim bir denge mekanizması olmamız, şeffaf ve sürdürülebilir bir sistem kurmamız gerekiyor.”

Sendikalı işçilerin kıdem tazminatından yeni bir sisteme geçildiği takdirde iş güvencelerinin ortadan kalkacağı yönündeki iddialara ilişkin Bakan Soylu “İş güvencesi de zaten İş Kanunumuz’da var. İş Kanunu’nu ortadan kaldırmıyoruz ki, iş güvencesi kalksın.” açıklamasında bulundu.

Çalışma Bakanı Soylu tarafından yapılan açıklamalara göre, Aydınlık Gazetesi’nin “İş güvencesi ve kıdem tazminatı kalkacak” iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. 

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir