YALAN

Aydınlık Gazetesi'nin "İş Güvencesi Kalkacak Tazminat Buharlaşacak" Yalanı

Aydınlık Gazetesi'nin "İş Güvencesi Kalkacak Tazminat Buharlaşacak" Yalanı

2015 yılının sonunda Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan 2016 yılının Ocak ve Şubat aylarında kıdem tazminatı ile ilgili çalışmaların yürütüleceğini, hedeflerinin Ocak ayı sonu ve Şubat ayının 2 haftasından bu konu ile ilgili tasarıyı TBMM’ye sevk etmek olduğunu açıklamıştı. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu ise kısa bir süre önce kıdem tazminat, erken emeklilik ve taşeron işçilik meselesine dair açıklamalarda bulunmuştu.

29 Ocak 2016 tarihli Aydınlık Gazetesi’nde, Çalışma Bakanı Soylu’nun yaptığı açıklamalara ilişkin “İş güvencesi kalkacak, tazminat buharlaşacak” başlığıyla yapılan haberde, görüşülmesi planlanan tasarı ile iş güvencesinin yok olacağı ve kıdem tazminatının kalkacağı iddia edildi.

Ancak Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun Milliyet Gazetesi’nden Cem Kılıç’a verdiği röportajda yaptığı açıklamalara göre, ne kıdem tazminatının ne de iş güvencesinin ortadan kalkması gibi bir durumun olmadığı, aksine mevcut sistemdeki sorunların giderilmesi yönünde çalışmalar yapılacağı anlaşılmaktadır. Bakan Soylu’nun açıklamalarında kıdem tazminatının kalkacağına dair herhangi bir ifade yer almadığı gibi, yeni düzenleme ile mevcut sistemdeki eksikliklerin nasıl giderileceği yönünde bilgi verilmiştir.

Bakan Soylu, söz konusu röportajda kıdem tazminatı hususunda şu açıklamalarda bulundu:  

“Mevcut sistem, çalışma hayatımız açısından ciddi riskler taşıyor. Mesela işten çıkmak isteyen bir kişi ‘kıdem tazminatımı alamayacağım’ diye çıkmıyor. İşveren de ‘kıdem tazminatı yükünü nasıl karşılayacağım’ diye işten çıkarmıyor. Çalışma ahengi, uyum ve çalışma barışı ortadan kalkıyor. Çalışanımızın emeğinin bu katılık altında boğulmasını istemiyoruz. Aynı şekilde, işverenimizin de kıdem tazminatı yüzünden kabuslar görmesini istemeyiz. Bizim bir denge mekanizması olmamız, şeffaf ve sürdürülebilir bir sistem kurmamız gerekiyor.”

Sendikalı işçilerin kıdem tazminatından yeni bir sisteme geçildiği takdirde iş güvencelerinin ortadan kalkacağı yönündeki iddialara ilişkin Bakan Soylu “İş güvencesi de zaten İş Kanunumuz’da var. İş Kanunu’nu ortadan kaldırmıyoruz ki, iş güvencesi kalksın.” açıklamasında bulundu.

Çalışma Bakanı Soylu tarafından yapılan açıklamalara göre, Aydınlık Gazetesi’nin “İş güvencesi ve kıdem tazminatı kalkacak” iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. 

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir