YALAN

Hatip Dicle: "Çözüm Masası HDP Seçime Parti Olarak Girdiği İçin Devrildi" Yalanı

Hatip Dicle: "Çözüm Masası HDP Seçime Parti Olarak Girdiği İçin Devrildi" Yalanı
18 Ocak 2016 tarihinde T24 Haber Sitesi’nde Hatip Dicle’nin röportajı yayınlandı. Çözüm Süreci’nin bozulması, bölgede yaşanan çatışmalarla ilgili konuşan Dicle, sürecin bozulmasında ve masanın devrilmesinde Hükümet’in HDP’nin parti olarak seçime girmesini kabul etmemesinin en temel nedenlerden biri olduğunu iddia etti. Ancak 28 Kasım 2014 tarihinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “81 ilde HDP örgütleniyor. İlk defa bizim siyasi geleneğimizde 81 ilde ve bir birçok ilçesinde örgütümüz kurulmuş olacak” açıklamalarında bulunmuş ve 81 ile 550 adayla, parti olarak gireceğini açıklamıştı. HDP’nin bu kararından yaklaşık 3 ay sonra 28 Şubat 2015 tarihinde Hükümet Yetkilileri ve HDP Heyeti Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde bir araya gelmiş ve Çözüm Süreci’nin geleceğine dair önemli konular görüşülmüştü. Buna göre, Hatip Dicle’nin iddia ettiği gibi, Hükümet’in HDP’nin parti olarak seçime girmesini istemediği ve masayı bu sebeple devirdiği yalandır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir