YALAN

Cumhuriyet’in “Mit Uyardı, İzlendi Ancak Durdurulamadı” Yalanı

Cumhuriyet’in “Mit Uyardı, İzlendi Ancak Durdurulamadı” Yalanı
Cumhuriyet Gazetesi 14 Ocak 2016 tarihli haberinde Sultanahmet’teki canlı bomba saldırısı hakkında Mit’in 4 Ocak 2016’da uyarı yaptığını, canlı bombanın izlendiği halde durdurulamadığını iddia etti. Ancak söz konusu saldırı ile ilgili ortaya çıkan bilgiler Cumhuriyet’in iddialarının gerçeği yansıtmadığı göstermektedir. Nabil Fadli’nin Türkiye’ye Işid’den kaçtığını söyleyerek sığındığı ve 5 Ocak 2016’da ise İstanbul’daki Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne ‘göçmen’ sıfatı ile başvurduğu öğrenildi. Güvenlik ve İstihbarat birimleri de Nabil Fadli’nin yabancı ülkeler tarafından Türkiye’ye ‘şüpheli’ olarak bildirilmediğini açıkladılar. Ortaya çıkan bu bilgiler Nabil Fadli’nin herhangi bir şekilde şüpheli olarak kaydedilmediğini ve dolayısıyla da takip altında olmadığını göstermektedir. Cumhuriyet’in haberinde Mit’in 4 Ocak 2016’da uyarı yazısı gönderdiği iddia edildi. Ancak Mit’in sadece 4 Ocak 2016’da değil 17 Aralık 2015’te de aynı uyarı yazısını güvenlik birimleri ile paylaştığı ve söz konusu uyarı yazısında yer alan 19 isim arasında Nabil Fadli’nin olmadığı ortaya çıktı. Buna göre Cumhuriyet’in Nabil Fadli’ye ilişkin Mit’in uyardığı, Fadli’nin izlendiği ancak buna rağmen durdurulamadığı yönündeki iddiaları doğru değildir. Fadli’ye ait görüntülerin ise Güvenlik ve İstihbarat birimlerinin geriye dönük yaptıkları araştırmalar sonucu elde edilen kayıtlar olduğu ortaya çıkmıştır.

Son Yalanlar

Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.
Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir