YALAN

Bianet-Diken-Cumhuriyet-Taraf-Birgün-T24-Meydan :"Diyarbakır'da bombalı saldırı" Çarpıtması

Bianet-Diken-Cumhuriyet-Taraf-Birgün-T24-Meydan :"Diyarbakır'da bombalı saldırı" Çarpıtması
Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde dün akşam 23.30 sıralarında Çınar Emniyet Müdürlüğü ve lojmanlarının bulunduğu bölgede PKK’lı teröristler tarafından bombalı araçla saldırı düzenlendi. İkisi bebek, biri çocuk 6 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda 39 kişi yaralanırken, Emniyet binası yakınındaki bir ev de çöktü. Saldırıyı haber yapan pek çok haber sitesi, attıkları başlıklarda “PKK” ifadesini hiç kullanmadı. Bianet, “Diyarbakır’da bombalı saldırı: Siviller öldü” başlığı atarken, aynı şekilde Birgün Gazetesi, T24, Taraf Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi ve Diken Haber Sitesi de benzer ifadeleri kullandı. Bütün bu adı geçen medya organlarının attıkları başlıklarda, olayın faili olduğu kuşku götürmez biçimde net olan PKK'dan hiç bahsetmeyerek haberlerinde çarpıtma yaptıkları görülmektedir.

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir