YALAN

İlerihaber'in "Kafalarından Tek Mermiyle Vurulmuşlar" Yalanı

İlerihaber'in "Kafalarından Tek Mermiyle Vurulmuşlar" Yalanı
İlerihaber Sitesi, dün sabah saatlerinde Van’ın Edremit İlçesi’nde 12 PKK’lının öldüğü ve bir polis memurunun şehit olduğu operasyonla ilgili olarak, HDP Van milletvekili Bedia Özgökçe’nin açıklamalarıyla ilgili bir haber yayınladı. Haberde Özgökçe’nin öldürülen militanların “infaz” edildikleri, kafalarından tek mermiyle kurşunlandıklarından şüphelendikleri belirtildi. Özgökçe, ayrıca Twitter hesabından, “12 sivil kıyafetli genç insan” mesajı yayınladı. Özgür Gündem Gazetesi ise olayla ilgili olarak “Çatışma değil İnfaz” manşeti attı. Ancak, Van Valiliği’nden yayınlanan açıklamada, 12 PKK’lının öldüğü, 1 polisin şehit olduğu ve 2 polisin de yaralandığı operasyonun teknik ve fiziki takip ile halktan gelen ihbar neticesinde gerçekleştirildiği bildirildi. Gelen ihbarda, Edremit ilçesinde terör örgütü mensuplarının 2 katlı müstakil bir evi kiraladıkları ve orada barındıkları bilgisinin kaydedildiği belirtildi. Evden çıkan silah cephaneliğinin görüntülerinin de yayınlandığı operasyonda, ayrıca şu açıklamalara yer verildi: "Söz konusu örgüt mensuplarının bulunduğu eve 10 Ocak 2016 Pazar günü sabaha karşı 05.30 sıralarında operasyon düzenlenmiştir. Özel Harekat Şube Müdürlüğü personelinden oluşan emniyet güçlerimiz, çevre güvenliğini aldıktan sonra, 2 katlı evde olduklarını tespit ettikleri örgüt mensuplarına 'teslim ol' çağrısı yapmış ancak bu çağrıya ateşle karşılık verilmiştir. Çıkan çatışma esnasında özel harekat polisimiz Önder Ertaş şehit olmuş, 2 özel harekat polisimiz hafif şekilde yaralanmıştır. 12 bölücü terör örgütü mensubu ise silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir."Terör örgütü mensuplarının bulunduğu evde çok sayıda silah ve patlayıcı bulunduğu kaydedilen açıklamada, "Evde yapılan incelemede, 7 kaleşnikof marka uzun namlulu silah, 2 M-16 uzun namlulu silah, bixi marka silah, 2 tabanca, 25 patlamamış el bombası ve 2 el bombası maşası, 32 kaleşnikof tüfeğe ait şarjör, 10 M-16 silaha ait şarjör, bin 500 Amerikan doları ile bin Türk lirası, silahlara ait bin 908 fişek, ses kayıt cihazı, fotoğraf makinesi, 4 flash bellek, 3 Hard Disk, 2 hafıza kart okuyucu, notebook ele geçirilmiştir” Buna göre, 1 polis memurunun da şehit olduğu operasyonda, polislerin “teslim ol” çağrısına ateşle karşılık verildiği görülmektedir. Olayı “siviller katledildi” algısıyla vermeye çalışan Özgür Gündem Gazetesi ve HDP’li Milletvekili Bedia Özgökçe’nin iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir