YALAN

DİHA'nın "Cenazeleri Kaçırma Düzenlemesi" Yalanı

DİHA'nın "Cenazeleri Kaçırma Düzenlemesi" Yalanı

Dicle Haber Ajansı bugün, “Cenazeleri Kaçırma Düzenlemesi” başlığıyla bir haber yayınladı. Haberde Adli Tıp Kurumu Yönetmeliği’nde, kimliği belirlenmiş cenazelerin 3 gün içinde ailesi veya yakınları tarafından teslim alınmazsa, “belediyeye teslim edilir” ibaresinde değişiklik yapılarak "veya mülki idare amirliğine gömülmek üzere teslim edilir" ibaresinin eklendiği belirtildi. DİHA bunu "devletin cenazeleri kaçırıp defnetmek için" yaptığını iddia etti. Ancak, üzerine sürekli tezvirat üretilen bu konuyla ilgili HDP Milletvekilleri Osman Baydemir ve Meral Danış Beştaş da cenazelerin Şırnak Devlet Hastanesi’nde kucak kucağa bekletildiğini iddia etmiş, Şırnak Valiliği de olayı şu ifadelerle cevaplamıştı: “Sokağa çıkma yasağının başladığı günden itibaren Silopi ve Cizre'de 15 cenaze mezarlıklara defnedilmiştir. İlimizde morgda bekleyen cenazelerin tamamının adli işlemleri tamamlanmış olup cenaze sahiplerinin cenazeleri almaları beklenmektedir. Ancak bölücü terör örgütü mensupları ve yandaşlarının cenazeleri bir şov ve provokasyon aracı haline getirmek için cenaze sahibi ailelere yaptıkları baskı ve tehditlerle, ailelerin cenazeleri alıp defnetmelerine mani olmaktadırlar. Cenazelerin alınıp defnedilmesi için hiç bir engel olmamasına rağmen bölücü terör örgütleri mensupları ve yandaşlarının tehditleri sonucu aileler cenazeleri alıp defnedememektedirler" Haberi incelediğimizde DİHA, devletin cenazeleri “kaçırıp defnettiğini” yazarak, aslında kendi haberini yalanlamaktadır. İfadenin alt metninde, cenazelerin belediyeler aracılığıyla bekletilmek istendiğinin okunduğu, buna rağmen, devletin cenazeleri beklettiği propagandasında ısrar edildiği görülmektedir. Dolayısıyla DİHA’nın bu haberi ve haberle ilgili yorumu gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir