YALAN

"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı

"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı

Cumhurbaşkanlığı Komitesi’nin 14 Ekim 2020 tarihli resmi gazetede yayımlanan 68 numaralı kararnamenin 4. maddesinin E bendinde yer alan ifade ile beraber tartışmalar ve iddialar gündeme gelmeye başlamıştı.

Yabancı ortaklıkların toplumsal bir tehdit oluşturmaması baz alınarak hazırlanan bu maddede şunlar yer alıyordu: “Ülke için kritik öneme sahip şirketlerin ortaklık yapılarında, yurtiçi üretimin sürekliliğini ve ulusal güvenliği riske atabilecek değişikliklere ilişkin yapılacak işlemler konusunda karar almak.”

Dünya üzerinde kullanıldığı zaman tepki çekmeyen bu karar Türkiye’de yanlış anlaşılmalara ve tepkilere sebep oldu. Çin’in gerek sosyal medya gerek ise şirketlerin içerisine sızarak bilgi aktarımı ve maddi güç elde etme çabasına karşı olarak gelişen bu politikaya karşı ülkeler benzer bir kararla önlemlerini aldı. Ticaret savaşlarının başlamasına neden olan Çin'in sanayileşme ve daha güçlü, en güçlü olma yolunda izlediği politikalar var. Çin Devleti, kendi şirketlerine, yabancı şirketleri satın alsın diye, para veriyor. Dünya üzerinde de birçok örneğine son yıllar içinde şahit olduk. Örneğin: Çinli Midea Group, dünyanın en büyük sanayi robotu üreticisi Alman Kuka’yı satın aldı, Almanya ayağa kalktı. Almanya 2018 yılında Çinli bir şirketin satın alma işlemini önledi. Alman makine teçhizatı üreticisi Leifeld Metal Spinning AG’nin Çinli Yantai Taihai Group tarafından satın alınması girişimi Alman hükümeti tarafından onay alamadı. ABD’de ise Başkan Donald Trump, ülkesindeki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u yasaklayacağını açıklamıştı.

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir