YALAN

Aydınlık/Ahsen Beyaz'ın “THY’nin Taşıdığı ‘Siviller’ El Nusra Militanı Çıktı” Çarpıtması

Aydınlık/Ahsen Beyaz'ın “THY’nin Taşıdığı ‘Siviller’ El Nusra Militanı Çıktı” Çarpıtması

Aydınlık Gazetesi’nden Aysen Beyaz 30.12.2015 tarihli haberinde Suriye’nin İdlib kentine bağlı Fua Köyü’ndeki yaralılar ile Şam kırsalındaki Zabadani Köyü’ndeki yaralıların takası ile ilgili gelişmeleri “THY’nin taşıdığı ‘siviller’ El Nusra militanı çıktı.” başlığıyla duyurdu. Beyaz, haberin devamında Suriye Ordusu’nun kuşatması altındaki Zabadani’den THY’ye ait uçaklarla Türkiye’ye taşınan yaralıların terörist olduklarını, muhaliflerin kuşatması altındaki Fua bölgesinden Lübnan’a taşınan kişilerin ise yaralı siviller olduğunu belirtti. Bu bilgiyi isimsiz Suriyeli bir kaynaktan aldıklarını da ifade etti. Ancak konu ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu, Aysen Beyaz imzalı haberin çarpıtma bir haber olduğu anlaşıldı. Eylül 2015’te Fua ve Zabadani bölgelerinde Suriye rejiminin katılmadığı, İran ile muhalifler arasından yapılan görüşmeler sonucunda karşılıklı ateşkes yapmakta mutabık olunmuştu. Görüşmelerin devamında muhaliflerin kuşatması altındaki Fua köyünden ve rejimin kuşatması altındaki Zabadani'den yaralı ve refakatçilerin takas edilmesi hususunda anlaşıldı. OCHA (BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu), ICRC (Uluslararası Kızılhaç Örgütü), SARC (Suriye Kızılayı) katkısıyla ve İHH İnsani Yardım Vakfı İnsani Diplomasi Heyeti öncülüğünde söz konusu takas gerçekleşti. Türkiye ise BM’nin kendisinden yardım talep etmesi üzerine 28 Aralık günü karşıt taraflarca kuşatma altında tutulan Şam’ın kuzeybatısındaki Zabadani ile İdlip’in kuzeydoğusundaki Fua bölgelerindeki yaralıların, refakatçileriyle birlikte güvenli bir şekilde değişiminin yapılmasına yardımcı oldu, gerekli lojistik desteği sağladı. Yaralılar ve beraberindekiler, THY'den sağlanan uçaklarla Lübnan’a ve Türkiye’ye nakledildiler. BM’nin yardım çağrısına mukabelede bulunan Türkiye, müzakere sürecinde yer almamakla birlikte varılan anlaşmalara da taraf olmadı. Yaralı takası hususunda vermiş olduğu lojistik destek ise tarafların karşılıklı rızaları doğrultusunda gerçekleştirildi. Türkiye'nin olaya bundan başka bir dahli olmadı. Tüm bu bilgiler birlikte değerlendirildiğinde, Aydınlık Gazetesi’nde Ahsen Beyaz tarafından hazırlanan söz konusu haberin bir çarpıtma olduğu anlaşılmaktadır. Türkiye’nin taraf bir ülke olmadığı, sadece yaralı takasına lojistik destek sağladığı bir olaya istinaden THY’nin sivil değil militan taşıdığını söylemek, Fua’dan gelenlerin tamamını sivil yaralılar olarak göstermek, bunun aksine Zabadani’den gelenlerin militan olduğunu söylemek, BM’nin arabuluculuk yaptığı yaralı takasına dair gerçekleri çarpıtmaktır.Son olarak bahse konu olan haberin Aydınlık Gazetesi’nin sadece basılı yayın organında olması buna karşın internet sitesinde yer almaması da dikkat çekmektedir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir