YALAN

Mine Kırıkkanat: "Benim Küçük, Tatlı Yalanım.."

Mine Kırıkkanat: "Benim Küçük, Tatlı Yalanım.."
Mine Kırıkkanat bugün Twitter hesabından bir fotoğraf paylaştı. Ünlü devrimci Ernesto Che Guevara’nın Atatürk’ün Nutku’nu okurken görüldüğü resim için, Mine Kırıkkanat “Güzel adamlar güzel adamlardan esinlenir” yorumunu yaptı. Ancak çok geçmeden resmin fotomontaj olduğu anlaşıldı. Aslında resimde Che Guevara Nutuk’u değil, Eduardo Galeano’nun “Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri”ni okuyordu. Takipçilerinin uyarısına rağmen Mine Kırıkkanat, “Hayatı montaj olan çirkin adamlara duyurulur: Güzel adamlar benim küçük, tatlı yalanım, sevimli fotomontajım. Var mı diyeceğiniz?” ifadelerini kullandı. Che Guevara’nın Bolivya’da öldüğünde çantasından Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk kitabının çıktığı, kemalistler arasında oldukça sevilen bir şehir efsanesi. Sol Haber’de yer alan bir haberde, Ernesto Guevara’nın Bolivya’daki yıllarını en ayrıntılı biçimde araştırmış olan Bolivyalı gazeteci-tarihçi Carlos Soria Galvarro Che’nin Bolivya yılları üzerine 7 cilt kitap yazdığı belirtiliyor. Soria’nın verdiği bilgiye göre, öldürüldüğü sırada Che’nin sırt çantasından şu beş kitap çıktığı ifade ediliyor: Karl Marx’ın Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı kitabı, S. R. Vigosky’nin Güncel Kapitalizm Teorileri Üzerine Makaleler kitabı, Paul Carrell’in Geliyorlar kitabı, H. B. Philips’in Analitik Geometri kitabı, ve son olarak Luis Peñaloza’nın Bolivya Ekonomi Tarihi kitabı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir