YALAN

Mine Kırıkkanat: "Benim Küçük, Tatlı Yalanım.."

Mine Kırıkkanat: "Benim Küçük, Tatlı Yalanım.."
Mine Kırıkkanat bugün Twitter hesabından bir fotoğraf paylaştı. Ünlü devrimci Ernesto Che Guevara’nın Atatürk’ün Nutku’nu okurken görüldüğü resim için, Mine Kırıkkanat “Güzel adamlar güzel adamlardan esinlenir” yorumunu yaptı. Ancak çok geçmeden resmin fotomontaj olduğu anlaşıldı. Aslında resimde Che Guevara Nutuk’u değil, Eduardo Galeano’nun “Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri”ni okuyordu. Takipçilerinin uyarısına rağmen Mine Kırıkkanat, “Hayatı montaj olan çirkin adamlara duyurulur: Güzel adamlar benim küçük, tatlı yalanım, sevimli fotomontajım. Var mı diyeceğiniz?” ifadelerini kullandı. Che Guevara’nın Bolivya’da öldüğünde çantasından Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk kitabının çıktığı, kemalistler arasında oldukça sevilen bir şehir efsanesi. Sol Haber’de yer alan bir haberde, Ernesto Guevara’nın Bolivya’daki yıllarını en ayrıntılı biçimde araştırmış olan Bolivyalı gazeteci-tarihçi Carlos Soria Galvarro Che’nin Bolivya yılları üzerine 7 cilt kitap yazdığı belirtiliyor. Soria’nın verdiği bilgiye göre, öldürüldüğü sırada Che’nin sırt çantasından şu beş kitap çıktığı ifade ediliyor: Karl Marx’ın Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı kitabı, S. R. Vigosky’nin Güncel Kapitalizm Teorileri Üzerine Makaleler kitabı, Paul Carrell’in Geliyorlar kitabı, H. B. Philips’in Analitik Geometri kitabı, ve son olarak Luis Peñaloza’nın Bolivya Ekonomi Tarihi kitabı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir