YALAN

Cumhuriyet/Emine Kaplan’ın “Hesap Verme Korkusu” Çarpıtması

Cumhuriyet/Emine Kaplan’ın “Hesap Verme Korkusu” Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi’nde Emine Kaplan imzasıyla yayınlanan, 23 Aralık 2015 tarihli haberde, hükümetin önceki gün Meclis’e sunduğu torba yasa tasarısı ve bu kanun tasarısına sonradan eklediği düzenleme konu edildi. Haberde Ak Parti hükümetinin torba yasaya eklediği bu düzenleme, kamu hissesi yüzde 50’nin altında olan şirketlerden THY ve Türk Telekom’u Sayıştay denetiminden kaçırma girişimi olarak yorumlandı. Haberin devamında Ak Parti hükümetinin bu düzenleme ile Sayıştay’ı söz konusu şirketleri denetleme hususunda devre dışı bırakmayı hedeflediği iddia edildi. Emine Kaplan’ın hazırlamış olduğu bu haber, hükümetin Meclis’e sunduğu torba yasa tasarısına dair içerdiği yorum ve iddialarla, Sayıştay’ın denetleme yapamayacağı imasını taşımaktadır. Ayrıca söz konusu haberin ‘Hesap verme korkusu’ manşetiyle sunulması, hükümetin bahsedilen şirketlerin denetlenmesini istemediği, buna dair çekinceleri olduğu yönünde bir algı yaratmaktadır. Ancak Emine Kaplan’ın haberine konu olan torba yasa tasarısına getirilen düzenleme incelendiğinde söz konusu haberin çarpıtma bir haber olduğu anlaşılmaktadır. Hükümetin torba yasa tasarısına getirdiği ek düzenlemede Sayıştay Kanunu’nun 4. maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir:

"(4) Kamu payı %50'den az olan ve Borsa Istanbul’da işlem gören şirketlere ilişkin ilgili mevzuatı uyarınca düzenlenen bağımsız denetim raporları Sayıştay’a gönderilir. Sayıştay, kendisine sunulan bağımsız denetim raporlarını esas alarak hazırlayacağı raporu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bilgisine sunar."

Düzenlemeye göre Sayıştay’ın THY ve Türk Telekom’un denetlenme süreçlerinde devre dışı kalacağı gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine bağımsız denetçiler tarafından bir ön rapor hazırlanacak ve Sayıştay da bu rapora dayanarak kendi raporunu hazırlayacaktır. Dolayısıyla Sayıştay denetlemede en önemli aktör ve TBMM’den önce süreçteki son söz sahibi mercidir. Buna göre Cumhuriyet Gazetesi’nden Emine Kaplan’ın hükümetin torba yasa tasarısına getirdiği ek düzenlemeyi, hükümetin THY ve Türk Telekom gibi kamu hissesi yüzde 50’nin altında olan şirketleri Sayıştay denetleminden kaçırma girişimi olarak yorumlaması ve bu düzenleme ile Sayıştay’ı devre dışı bırakmayı hedeflediğini iddia etmesi bir çarpıtmadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."
 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir