YALAN

Cumhuriyet/Emine Kaplan’ın “Hesap Verme Korkusu” Çarpıtması

Cumhuriyet/Emine Kaplan’ın “Hesap Verme Korkusu” Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi’nde Emine Kaplan imzasıyla yayınlanan, 23 Aralık 2015 tarihli haberde, hükümetin önceki gün Meclis’e sunduğu torba yasa tasarısı ve bu kanun tasarısına sonradan eklediği düzenleme konu edildi. Haberde Ak Parti hükümetinin torba yasaya eklediği bu düzenleme, kamu hissesi yüzde 50’nin altında olan şirketlerden THY ve Türk Telekom’u Sayıştay denetiminden kaçırma girişimi olarak yorumlandı. Haberin devamında Ak Parti hükümetinin bu düzenleme ile Sayıştay’ı söz konusu şirketleri denetleme hususunda devre dışı bırakmayı hedeflediği iddia edildi. Emine Kaplan’ın hazırlamış olduğu bu haber, hükümetin Meclis’e sunduğu torba yasa tasarısına dair içerdiği yorum ve iddialarla, Sayıştay’ın denetleme yapamayacağı imasını taşımaktadır. Ayrıca söz konusu haberin ‘Hesap verme korkusu’ manşetiyle sunulması, hükümetin bahsedilen şirketlerin denetlenmesini istemediği, buna dair çekinceleri olduğu yönünde bir algı yaratmaktadır. Ancak Emine Kaplan’ın haberine konu olan torba yasa tasarısına getirilen düzenleme incelendiğinde söz konusu haberin çarpıtma bir haber olduğu anlaşılmaktadır. Hükümetin torba yasa tasarısına getirdiği ek düzenlemede Sayıştay Kanunu’nun 4. maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir:

"(4) Kamu payı %50'den az olan ve Borsa Istanbul’da işlem gören şirketlere ilişkin ilgili mevzuatı uyarınca düzenlenen bağımsız denetim raporları Sayıştay’a gönderilir. Sayıştay, kendisine sunulan bağımsız denetim raporlarını esas alarak hazırlayacağı raporu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bilgisine sunar."

Düzenlemeye göre Sayıştay’ın THY ve Türk Telekom’un denetlenme süreçlerinde devre dışı kalacağı gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine bağımsız denetçiler tarafından bir ön rapor hazırlanacak ve Sayıştay da bu rapora dayanarak kendi raporunu hazırlayacaktır. Dolayısıyla Sayıştay denetlemede en önemli aktör ve TBMM’den önce süreçteki son söz sahibi mercidir. Buna göre Cumhuriyet Gazetesi’nden Emine Kaplan’ın hükümetin torba yasa tasarısına getirdiği ek düzenlemeyi, hükümetin THY ve Türk Telekom gibi kamu hissesi yüzde 50’nin altında olan şirketleri Sayıştay denetleminden kaçırma girişimi olarak yorumlaması ve bu düzenleme ile Sayıştay’ı devre dışı bırakmayı hedeflediğini iddia etmesi bir çarpıtmadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir