YALAN

Eren Erdem'in "IŞİD’ciler Diyanet Misafirhanelerinde 2013/12 nolu Genelge ile Kaldı" Yalanı

Eren Erdem'in "IŞİD’ciler Diyanet Misafirhanelerinde 2013/12 nolu Genelge ile Kaldı" Yalanı

Eren Erdem, 23 Ekim 2015 tarihinde, Birgün Gazetesi’ne verdiği röportajda Türkiye’nin IŞİD’i ve IŞİD’e biat eden bütün cihatçı grupları desteklediğini iddia etti ve IŞİD militanlarının İstanbul’a geldiklerinde, Diyanet’in misafirhanalerinde, polisevlerinde kaldıklarını vurguladı. Diyanet’in konuyla ilgisi bilgisinin olup olmadığını bilmediğini ifade eden Eren Erdem, militanların Antep’te teorik eğitim alıp, Rakka’ya gittiklerini de aktardı. Ancak, konuyla ilgili aynı gün içinde Diyanet’den açıklama yapıldı. Açıklamada Eren Erdem’in iddialarının tümüyle çirkin bir iftiradan ibaret olduğu belirtildi. Fakat açıklama akabinde Hayat TV’de yayınlanan bir programa konuk olan Erdem, kendisine konuyla ilgili iddiaları ve Diyanet’in açıklaması sorulunca şunları söyledi: “ İçişleri Bakanlığı tarafından, 2013’e 12 sayılı bir genelge ile, 2013 yılında yurtdışından gelen yabancıların Diyanet İşleri Başkanlığı, polisevleri, hakim evleri gibi devlete ait misafirhanelerde konaklandırılması hususunda bir genelge yayınlanmıştı. 2013’e 12 sayılı bu genelge kapsamında yabancılar bu misafirhanelerde kaldılar. Diyanet İşleri Başkanı’nın bilgisi olmamış olabilir ve ya başkan yardımcısının bilgisi olmamış olabilir, ama El Nusra’ya bağlı kişiler bu misafirhanelerde konakladılar. Bu genelge bağlamında konaklayıp, devlet hastanelerinde tedavi edildiler, kamplarda barındırıldılar, yediler, içtiler. Diyanet İşleri Başkanlığı buna karşı mücadele etmeyi zerre kadar aklına getirmemiş, kalkmış benim yapmış olduğum açıklamayı araştırmak veya incelemek yerine hemen karşıdan açıklama yapıyor. Bu tabi ki Diyanet İşleri Başkanlığı’nın genel psikolojik motivasyonuyla alakalı bir problem. Onu onlarla, kendi iç hesaplaşmalarına havale ediyorum. Bu genelgeyi ifade ettim. 2013/12 sayılı genelge kapsamında polisevleri de var bunun içinde. “ Ancak Eren Erdem’in sözünü ettiği 2013’e 12 sayılı genelge, 2013 yılının Eylül ayında gündeme gelmiş, sosyal medyada paylaşılmış ve hatta alay konusu olmuş bir sahte belge. Hatay Valiliği’ne gönderildiği iddia edilen ve “PYD’ye karşı El Nusra’ya destek verin” mesajı içeren genelge ile ilgili dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler açıklama yapmış ve “Böyle bir genelge yoktur. Hatay Valiliği başlıklı bir yazının altında Bakan imzası olması da bu yazının sahteliğini açıkça göstermektedir. Bu tür asılsız ve gerçeğe aykırı yayınlara itibar edilmemesi gerekmektedir” ifadelerini kullanmıştı. Buna göre, Eren Erdem hem Türkiye’nin IŞİD’i desteklediğini hem militanların İçişleri Bakanlığı genelgesiyle Diyanet misafirhaneleri ve polisevlerinde kaldığını iddia ediyor, hem de buna kaynak olarak, 2 yıl önce sosyal medyaya servis edilmiş, defalarca dolaştırıldıktan sonra alay konusu haline gelen acemice hazırlanmış bir sahte belgeyi, iddialarına kaynak gösteriyor.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir