YALAN

Eren Erdem'in "'Türkiye IŞİD'e Sarin Gazı Vermiştir' Demedim" Yalanı

Eren Erdem'in "'Türkiye IŞİD'e Sarin Gazı Vermiştir' Demedim" Yalanı

Eren Erdem, sarin gazı iddialarıyla ilgili olarak bugün bir açıklama yaptı. Söylemlerinde Türkiye Devleti'ni suçladığı hiçbir husus olmadığını dile getiren Erdem, “Türkiye'den bazı iş adamları Avrupa'dan sarin gazı ham maddesi temin ederek bugünki IŞİD'in temsilcisine bunları ulaştırıyor. Bu sarin gazı ham maddesiyle Suriye'de laboratuvarlarda sarin gazı imalatı yapılıyor. Bunların tamamı Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesinde yer alıyor. Bu sevkiyatı yapan kişiler tutuklanmış. Buna göre birilerinin ifade ettiği gibi Türkiye Cumhuriyeti’ni suçlayacak hiçbir husus yok" diye konuştu. Ayrıca Erdem, “Türkiye IŞİD’e ya da ESAD’a sarin gazi vermiştir” gibi bir cümle kurmadığını, bu cümle ortaya çıkarılmazsa, iddiayı ortaya atanlarla ilgili dava açacağını ve bu konuda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan özür beklediğini de sözlerine ekledi. Ancak Eren Erdem, 21 Ekim tarihinde, ilk defa sarin gazı iddialarını dile getirirken, bunun Türkiye Cumhuriyet sınırları içersinde işlenen bir savaş suçu olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulunmuştu: ”Bu iddianame Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde işlenen bir savaş suçunun belgesidir. Hani Suriye’de kullanıldığı söylenen havuz medyasında da Esad güçleri kullandı diye tanımlanan sarin gazı saldırısı var ya, o saldırının arka planının belgeleridir..Bu dosya örtülmüş bir dosyadır. Savaş suçunun açık bir şekilde işlendiğinin resmi belgeleridir. Dönemin İçişleri Bakanı, dönemin Başbakan’ı bu konuda hesap vermek ve kamuoyunu aydınlatmak zorundadır.” Bu iddialara karşılık, soruşturmayı yürüten Adana Cumhuriyet Savcılığından Adana Cumhuriyet Başsavcı vekili Mehmet Arıkan açıklama yapmış, konuyla ilgili haber yapan yayın kuruluşlarına tekzip yazısı göndererek, sarin gazı iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturmanın ardından açılan “6 sanıklı kamu davası” nın görülmesine 29 Aralık’ta devam edileceğini belirtmişti. Tekzip yazısında ayrıca kimyasal gaz yapımında kullanılan maddelerden hiçbirinin ele geçirilmediği, eylemin hazırlık aşamasında kaldığı ve bununla ilgili kamu davası açıldığı vurgulanmıştı. Eren Erdem ise bugünki konuşmasında, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ni kesinlikle sorumlu tutmadığını, konuyla ilgili savcılıkça yürütülen bir dava olduğunu belirtirken, daha önceki pek çok iddiasında bir önceki paragrafta yer verdiğimiz gibi soruşturmanın örtüldüğünü iddia ediyor. Erdem, yine çelişkiye düşerek, Türkiye’nin IŞİD’e ve ESAD’a sarin gazı gönderdiğini söylediği herhangi bir cümlesinin olmadığını vurguluyor. Oysa Eren Erdem’in bütün konuşmalarında, beyanlarında defalarca IŞİD ve Türkiye’yi ilişkilendirdiği ifadeleri bulmak mümkün. Dolayısı ile Eren Erdem'in "ben Türkiye Cumhuriyeti Devletini suçlamadım" beyanı gerçekle örtüşmemektedir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir