YALAN

Eren Erdem'in "'Türkiye IŞİD'e Sarin Gazı Vermiştir' Demedim" Yalanı

Eren Erdem'in "'Türkiye IŞİD'e Sarin Gazı Vermiştir' Demedim" Yalanı

Eren Erdem, sarin gazı iddialarıyla ilgili olarak bugün bir açıklama yaptı. Söylemlerinde Türkiye Devleti'ni suçladığı hiçbir husus olmadığını dile getiren Erdem, “Türkiye'den bazı iş adamları Avrupa'dan sarin gazı ham maddesi temin ederek bugünki IŞİD'in temsilcisine bunları ulaştırıyor. Bu sarin gazı ham maddesiyle Suriye'de laboratuvarlarda sarin gazı imalatı yapılıyor. Bunların tamamı Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesinde yer alıyor. Bu sevkiyatı yapan kişiler tutuklanmış. Buna göre birilerinin ifade ettiği gibi Türkiye Cumhuriyeti’ni suçlayacak hiçbir husus yok" diye konuştu. Ayrıca Erdem, “Türkiye IŞİD’e ya da ESAD’a sarin gazi vermiştir” gibi bir cümle kurmadığını, bu cümle ortaya çıkarılmazsa, iddiayı ortaya atanlarla ilgili dava açacağını ve bu konuda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan özür beklediğini de sözlerine ekledi. Ancak Eren Erdem, 21 Ekim tarihinde, ilk defa sarin gazı iddialarını dile getirirken, bunun Türkiye Cumhuriyet sınırları içersinde işlenen bir savaş suçu olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulunmuştu: ”Bu iddianame Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde işlenen bir savaş suçunun belgesidir. Hani Suriye’de kullanıldığı söylenen havuz medyasında da Esad güçleri kullandı diye tanımlanan sarin gazı saldırısı var ya, o saldırının arka planının belgeleridir..Bu dosya örtülmüş bir dosyadır. Savaş suçunun açık bir şekilde işlendiğinin resmi belgeleridir. Dönemin İçişleri Bakanı, dönemin Başbakan’ı bu konuda hesap vermek ve kamuoyunu aydınlatmak zorundadır.” Bu iddialara karşılık, soruşturmayı yürüten Adana Cumhuriyet Savcılığından Adana Cumhuriyet Başsavcı vekili Mehmet Arıkan açıklama yapmış, konuyla ilgili haber yapan yayın kuruluşlarına tekzip yazısı göndererek, sarin gazı iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturmanın ardından açılan “6 sanıklı kamu davası” nın görülmesine 29 Aralık’ta devam edileceğini belirtmişti. Tekzip yazısında ayrıca kimyasal gaz yapımında kullanılan maddelerden hiçbirinin ele geçirilmediği, eylemin hazırlık aşamasında kaldığı ve bununla ilgili kamu davası açıldığı vurgulanmıştı. Eren Erdem ise bugünki konuşmasında, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ni kesinlikle sorumlu tutmadığını, konuyla ilgili savcılıkça yürütülen bir dava olduğunu belirtirken, daha önceki pek çok iddiasında bir önceki paragrafta yer verdiğimiz gibi soruşturmanın örtüldüğünü iddia ediyor. Erdem, yine çelişkiye düşerek, Türkiye’nin IŞİD’e ve ESAD’a sarin gazı gönderdiğini söylediği herhangi bir cümlesinin olmadığını vurguluyor. Oysa Eren Erdem’in bütün konuşmalarında, beyanlarında defalarca IŞİD ve Türkiye’yi ilişkilendirdiği ifadeleri bulmak mümkün. Dolayısı ile Eren Erdem'in "ben Türkiye Cumhuriyeti Devletini suçlamadım" beyanı gerçekle örtüşmemektedir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar
Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir