YALAN

Eren Erdem'in "'Türkiye IŞİD'e Sarin Gazı Vermiştir' Demedim" Yalanı

Eren Erdem'in "'Türkiye IŞİD'e Sarin Gazı Vermiştir' Demedim" Yalanı

Eren Erdem, sarin gazı iddialarıyla ilgili olarak bugün bir açıklama yaptı. Söylemlerinde Türkiye Devleti'ni suçladığı hiçbir husus olmadığını dile getiren Erdem, “Türkiye'den bazı iş adamları Avrupa'dan sarin gazı ham maddesi temin ederek bugünki IŞİD'in temsilcisine bunları ulaştırıyor. Bu sarin gazı ham maddesiyle Suriye'de laboratuvarlarda sarin gazı imalatı yapılıyor. Bunların tamamı Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesinde yer alıyor. Bu sevkiyatı yapan kişiler tutuklanmış. Buna göre birilerinin ifade ettiği gibi Türkiye Cumhuriyeti’ni suçlayacak hiçbir husus yok" diye konuştu. Ayrıca Erdem, “Türkiye IŞİD’e ya da ESAD’a sarin gazi vermiştir” gibi bir cümle kurmadığını, bu cümle ortaya çıkarılmazsa, iddiayı ortaya atanlarla ilgili dava açacağını ve bu konuda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan özür beklediğini de sözlerine ekledi. Ancak Eren Erdem, 21 Ekim tarihinde, ilk defa sarin gazı iddialarını dile getirirken, bunun Türkiye Cumhuriyet sınırları içersinde işlenen bir savaş suçu olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulunmuştu: ”Bu iddianame Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde işlenen bir savaş suçunun belgesidir. Hani Suriye’de kullanıldığı söylenen havuz medyasında da Esad güçleri kullandı diye tanımlanan sarin gazı saldırısı var ya, o saldırının arka planının belgeleridir..Bu dosya örtülmüş bir dosyadır. Savaş suçunun açık bir şekilde işlendiğinin resmi belgeleridir. Dönemin İçişleri Bakanı, dönemin Başbakan’ı bu konuda hesap vermek ve kamuoyunu aydınlatmak zorundadır.” Bu iddialara karşılık, soruşturmayı yürüten Adana Cumhuriyet Savcılığından Adana Cumhuriyet Başsavcı vekili Mehmet Arıkan açıklama yapmış, konuyla ilgili haber yapan yayın kuruluşlarına tekzip yazısı göndererek, sarin gazı iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturmanın ardından açılan “6 sanıklı kamu davası” nın görülmesine 29 Aralık’ta devam edileceğini belirtmişti. Tekzip yazısında ayrıca kimyasal gaz yapımında kullanılan maddelerden hiçbirinin ele geçirilmediği, eylemin hazırlık aşamasında kaldığı ve bununla ilgili kamu davası açıldığı vurgulanmıştı. Eren Erdem ise bugünki konuşmasında, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ni kesinlikle sorumlu tutmadığını, konuyla ilgili savcılıkça yürütülen bir dava olduğunu belirtirken, daha önceki pek çok iddiasında bir önceki paragrafta yer verdiğimiz gibi soruşturmanın örtüldüğünü iddia ediyor. Erdem, yine çelişkiye düşerek, Türkiye’nin IŞİD’e ve ESAD’a sarin gazı gönderdiğini söylediği herhangi bir cümlesinin olmadığını vurguluyor. Oysa Eren Erdem’in bütün konuşmalarında, beyanlarında defalarca IŞİD ve Türkiye’yi ilişkilendirdiği ifadeleri bulmak mümkün. Dolayısı ile Eren Erdem'in "ben Türkiye Cumhuriyeti Devletini suçlamadım" beyanı gerçekle örtüşmemektedir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir