YALAN

"MİT Mensuplarını İfşa'dan Tutuklanan Barış Pehlivan Cezaevi'nde Şiddet Gördü" Yalanı

temsili
temsili

ODA TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan Libya’da şehit olan MİT görevlilerin ifşa edilmesi soruşturması kapsamında 6 Mart günü tutuklanarak cezaevine konuldu. Pehlivan’ın cezaevine girdiği sırada darp edildiği ileri sürüldü ama savcılık bu iddia ile ilgili tahkikatta takipsizlik kararı verdi.

Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, MİT şehidini deşifre ettiği gerekçesiyle 6 Mart'ta tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne götürülmüştü. Oda TV, Pehlivan'ın, cezaevine kabul sırasında bir gardiyan tarafından darp edildiğini avukatların ise gardiyan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu duyurmuştu. Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından şikayet üzerine başlattığı soruşturma başlatarak cezaevine ait güvenlik kamerası görüntüleri inceleme altına alındı. Bilirkişi tarafından hazırlanan görüntü izleme raporunda, Barış Pehlivan'ın görevli infaz koruma personelleri tarafından kayıt işlemleri ve üst aramasının yapıldığı ardından koğuşa yerleştirildiği, herhangi bir fiziki müdahale ya da gayri nizami hareketin yaşanmadığı ifade edildi. Pehlivan’ın cezaevine girişte kendi el yazısıyla darp edilmediği kötü muamele görmediğine dair belge imzaladığı ortaya çıktı.

 

Doğru Haber Linkleri: Sabah

Yalan Haber Linkleri: Birgün

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir