YALAN

Sözcü'nün "İtalya Öcalan'a Fahri Vatandaşlık Verdi" Çarpıtması

Sözcü'nün "İtalya Öcalan'a Fahri Vatandaşlık Verdi" Çarpıtması

Sözcü Gazetesi, 15.12.2015 tarihinde “İtalya’dan Öcalan’a fahri vatandaşlık!” manşetli bir habere imza attı. Haber, İtalya’nın Sicilya adasının başkenti olan Palermo’nun Abdullah Öcalan’a fahri vatandaşlık verdiğini iddia ediyor. Oysa Sözcü Gazetesi, bu haberiyle gerçeği çarpıtıyor. Haberin kaynak dili olan İngilizce’de “citizenship” Türkçe’de aynı anda hem vatandaşlık hem de hemşerilik anlamına karşılık geliyor. İtalya’da da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, vatandaşlık verme yetkisi devlete aitken, belediyeler kendi inisiyatifi ile ancak hemşerilik verme yetkisine sahip. Palermo’nun Abdullah Öcalan’a verdiği fahri vatandaşlık değil, fahri hemşeriliktir. Dolayısı ile Sözcü Gazetesi’nin bu haberi çarpıtmadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir