YALAN

"Burdur Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, Salda Gölü'nden Dolayı Saldırıya Uğradı" Yalanı

Mümtaz Şenel
Mümtaz Şenel

CHP’li Burdur Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel 20 Nisan tarihinde silahlı saldırıya uğradı. Bazı siyasiler ve gazeteciler söz konusu saldırının Mümtaz Şenel’in Salda Gölü’ne yönelik çalışmalarından dolayı olduğunu iddia ettiler. Algı operasyonları bu defa Salda Gölü üzerinden yapıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “ Salda Gölü’ndeki talana ‘ buradaki kumları geri getireceğiz’ diyerek direnen Burdur Yeşilova Belediye Başkanımız Mümtaz Şenel ve eşi sabaha karşı silahlı saldırıya uğradı. Hain saldırılarla hiçbir başkanımıza geri adım attıramazsınız!” ifadelerini kullandı.

 

Gerçekler ortaya çıkınca yapılan algı operasyonları bu sefer de işe yaramadı. Mümtaz Şenel tedavisinin ardından olaya ilişkin açıklamada bulundu. Şenel yaşanılan saldırı için yasa dışı işler yapılan bir otelin ruhsatını iptal ettiklerini bu yüzden saldırıya uğradıklarını belirtti. Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, mülkiyeti Yeşilova Belediyesi’ne ait olan Salda Lake Otel’in kiracısı olan işletmeciyi otel müşterilerinin kimlik bilgi girişlerini yapmadığı gerekçesiyle uyardı. Otelde yasa dışı işler yapıldığı öğrenildi. 15 Nisan 2020 tarihinde otelin ruhsatı iptal edildi. Bunun üzerine de Şenel ve eşi saldırıya uğradı. Burdur Valiliği de saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklama da iki kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Valilik, olayın Salda Gölü ile bir ilgisinin olmadığını izah etti. Burdur Valiliği de olayın yasa dışı işler dönen bir otelin ruhsatının iptalinden kaynalandığını açıkladı. CHP’li Burdur Milletvekili Mehmet Göker de saldırının nedeninin yasadışı otelden dolayı olduğunu açıkladı.

 

Doğru Haber Linkleri: Burdur Valiliği

Yalan Haber Linkleri: Tuncay Özkan

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir