YALAN

"Ekrem İmamoğlu'nu Tehdit Eden Kişiye İşlem Yapılmadı" Yalanı

Haber görseli
Haber görseli

8 Nisan 2020 tarihinde Sözcü gazetesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu tehdit eden kişiye işlem yapılmadığını iddia eden bir yayınlandı. Söz konusu haberde bir şahsın 27 Mart tarihinde İmamoğlu’na ölüm tehditi içeren bir e-posta gönderdiği bunun ardından Ekrem İmamoğlu’nun avukatlarının şikayette bulunduğu ancak savcılığın konuyla ilgili hiçbir işlem yapmadığı ileri sürüldü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Ekrem İmamoğlu’nu tehdit şikayetini sümen altı edilmekle itham edildi.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuya ilişkin açıklaması ve yaptığı işlemlere bakıldığında Sözcü gazetesindeki iddiaların doğru olmadığı anlaşılıyor. Başsavcılık şikayetin yapıldığı gün işlemleri ivedilikle başlattı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı “ACELE İŞ” başlığı altında Emniyet Genel Müdürlüğü'ne resmi yazı ile şüphelinin açık kimliğinin tespit edilerek biran önce yakalanması ve tüm dijital materyallerine el konulması talimatını verdi. Haberi çıktığı gün 8 Nisan tarihinde İmamoğlu’nu tehdit eden kişi yakanlandı. Kişinin CHP Etimesgut üyesi olduğu belirlendi.

 

Doğru Haber Linkleri: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı

Yalan Haber Linkleri: Sözcü

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir