YALAN

"Ekrem İmamoğlu'nu Tehdit Eden Kişiye İşlem Yapılmadı" Yalanı

Haber görseli
Haber görseli

8 Nisan 2020 tarihinde Sözcü gazetesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu tehdit eden kişiye işlem yapılmadığını iddia eden bir yayınlandı. Söz konusu haberde bir şahsın 27 Mart tarihinde İmamoğlu’na ölüm tehditi içeren bir e-posta gönderdiği bunun ardından Ekrem İmamoğlu’nun avukatlarının şikayette bulunduğu ancak savcılığın konuyla ilgili hiçbir işlem yapmadığı ileri sürüldü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Ekrem İmamoğlu’nu tehdit şikayetini sümen altı edilmekle itham edildi.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuya ilişkin açıklaması ve yaptığı işlemlere bakıldığında Sözcü gazetesindeki iddiaların doğru olmadığı anlaşılıyor. Başsavcılık şikayetin yapıldığı gün işlemleri ivedilikle başlattı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı “ACELE İŞ” başlığı altında Emniyet Genel Müdürlüğü'ne resmi yazı ile şüphelinin açık kimliğinin tespit edilerek biran önce yakalanması ve tüm dijital materyallerine el konulması talimatını verdi. Haberi çıktığı gün 8 Nisan tarihinde İmamoğlu’nu tehdit eden kişi yakanlandı. Kişinin CHP Etimesgut üyesi olduğu belirlendi.

 

Doğru Haber Linkleri: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı

Yalan Haber Linkleri: Sözcü

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir