YALAN

Birgün’ün “Akkuyu Nükleer Santrali İnşaatı Durdu” Yalanı

Birgün’ün “Akkuyu Nükleer Santrali İnşaatı Durdu” Yalanı
Birgün gazetesinde 9.12.2015 tarihinde çıkan haberde, Türkiye'nin iki hafta önce Suriye sınırında Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rus Rosatom şirketinin Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi kapsamındaki inşaat çalışmalarını durduğu iddia edildi. Habere göre konu hakkında bilgi sahibi üst düzey bir yetkili, Rus jetinin düşürülmesinden sonra projenin büyük bir belirsizliğe girdiği, Ruslar’ın fesih konusunda adım atamamasının sözleşme hükümlerinde tek taraflı fesihte ağır tazminat koşullarından kaynaklandığı yönünde açıklamalarda bulundu. Ancak CNN Türk’e konuşan Enerji Bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada, Akkuyu NGS AŞ ve Rusya tarafından bakanlığa resmi bir bildirimde bulunulmadığını ifade ettiler. Bakanlık yetkilileri söz konusu proje inşaatının olağan seyrinde devam ettiğini ve çalışmaların herhangi bir kesintiye uğramadığını da belirttiler. Buna göre Birgün’ün Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin inşaat çalışmalarının durduğu yönündeki iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Projesi Nedir? Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, 2010 yılında Rusya Federasyonu ile hükümetlerarası anlaşma imzalanmış ve anlaşma Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanmıştı. Aynı yıl, proje şirketi (Akkuyu Nükleer A.Ş.) kurulmuş ve nükleer santralin kurulacağı saha 2011 yılında söz konusu şirkete tahsis edilmişti. Aralık 2014’te Akkuyu Nükleer Santraline ilişkin ÇED olumlu kararı alındı ve buna mütakip Nisan 2015’te liman ve deniz yapıları temeli atıldı. Ayrıca Rusya tarafından başlangıcından bu yana ülkemize 3 Milyar ABD Doları sermaye transferinin sağlandığı proje kapsamında, nükleer mühendislik eğitimi almak üzere bugüne kadar Rusya’ya 317 öğrenci gönderildi. %100 Rus sermayeli bir proje olan Akkuyu Nükleer Santral Projesi, tamamlandığı takdirde Akkuyu Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olacak. 1200 Mwe’'lık dört üniteden oluşacak ve 4800 Mwe’'lık kurulu gücü ile tek başına Türkiye'nin elektrik üretiminin yaklaşık %6'sını karşılayabilecek.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir