YALAN

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın “Koronavirüs 1,5 Aydır Burada” Yalanı

Temsili
Temsili

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’e konuştu. Lütfü Savaş, koronavirüs salgınının 1,5 aydır Hatay’da olduğunu iddia etti. Hastalığa kendininde yakanlandığını ileri süren Belediye Başkanı, virüs konusunda yetkilileri uyardığını da dile getirdi.

 

Ancak Lütfü Savaş’ın son yaptığı açıklama 15 Mart tarihinde yaptığı açıklamalarla çelişiyor. 15 Mart tarihinde esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Savaş, Hatay’da koronavirüs vakası olamadığını şu sözlerle ifade etmişti:” Ama şu ana kadar Hatay’da tespit edilmiş, koronavirüs konusunda herhangi bir kaynak yoktur. Ve tabiki hastalıklardan korunalım. Hastalıklardan korunmak için evrensel kuralları uygulayalım. Kişisel hijyene dikkat edelim.Ama Hatay’da gerçekten bugüne kadar tespit edilmiş bir koronavirüs vakası yoktur”. Esnaf ziyaretlerinde sosyal mesafe uyarılarını dikkate almayan Lütfü Savaş, “Birbirimize sarılmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullanarak vatandaşlarla tokalaşıp sarılmıştı.

 

Doğru Haber Linkleri:HRT Akdeniz

Yalan Haber Linkleri: Sözcü

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir