YALAN

Ahmet Altan'ın "Yabancı Bir Güce Silah Göndermek İçin Parlamento Kararı Gerekir" Yalanı

Ahmet Altan'ın "Yabancı Bir Güce Silah Göndermek İçin Parlamento Kararı Gerekir" Yalanı
MİT tırları soruşturması kapsamında ifade veren Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül, savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Dündar ile Gül’ün “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek ve açıklamak” gerekçesi ile tutuklanmaları üzerine Ahmet Altan 1 Kasım 2015 tarihinde “Devlet ve Gazeteci” başlıklı bir köşe yazısı yazdı. Bahsedilen yazıda Altan, Türkiye’nin yabancı bir güce silah göndermesi için parlamentonun onayının gerektiğini ileri sürdü. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda veya ona bağlı diğer yasalarda, Ahmet Altan’ın iddia ettiği türden kanun maddesi bulunmamaktadır. Hükümetin bir bölgeye silah, askeri malzeme göndermek için parlamentodan onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Altan'ın söz konusu durumu, bir başka ülkeye asker gönderilmesi konusu ile karıştırmış olma ihtimali ifade edilebilir. Yurtdışına asker gönderilmesine ilişkin hususlar ilk olarak 1961 Anayasası’nın “Silahlı Kuvvet Kullanılmasına İzin Verme” başlıklı 66’ncı maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir:
Milletlerarası hukukun meşru saydığı hallerde savaş hâli ilânına ve Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası andlaşmaların veya milletlerarası nezaket kurallarının gerektirdiği haller dışında Türk Silâhlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı silâhlı kuvvetlerin Türkiye de bulunmasına izin verme yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nindir. Bu izin için, Meclisler, birlikte toplanarak karar verirler.
İlk olarak 1961 Anayasası’nda yer alan yurtdışına asker gönderilmesine ilişkin bu düzenleme 1982 Anayasası’nda da aynı şekilde yer almıştır. Sonuç olarak Ahmet Altan’ın “Devlet ve Gazeteci” başlıklı köşe yazısında yabancı bir güce silah gönderilmesi için parlamento kararı gerektiğini içeren kanun maddesi iddiası doğru değildir.

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir