YALAN

Ahmet Altan'ın "Yabancı Bir Güce Silah Göndermek İçin Parlamento Kararı Gerekir" Yalanı

Ahmet Altan'ın "Yabancı Bir Güce Silah Göndermek İçin Parlamento Kararı Gerekir" Yalanı
MİT tırları soruşturması kapsamında ifade veren Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül, savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Dündar ile Gül’ün “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek ve açıklamak” gerekçesi ile tutuklanmaları üzerine Ahmet Altan 1 Kasım 2015 tarihinde “Devlet ve Gazeteci” başlıklı bir köşe yazısı yazdı. Bahsedilen yazıda Altan, Türkiye’nin yabancı bir güce silah göndermesi için parlamentonun onayının gerektiğini ileri sürdü. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda veya ona bağlı diğer yasalarda, Ahmet Altan’ın iddia ettiği türden kanun maddesi bulunmamaktadır. Hükümetin bir bölgeye silah, askeri malzeme göndermek için parlamentodan onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Altan'ın söz konusu durumu, bir başka ülkeye asker gönderilmesi konusu ile karıştırmış olma ihtimali ifade edilebilir. Yurtdışına asker gönderilmesine ilişkin hususlar ilk olarak 1961 Anayasası’nın “Silahlı Kuvvet Kullanılmasına İzin Verme” başlıklı 66’ncı maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir:
Milletlerarası hukukun meşru saydığı hallerde savaş hâli ilânına ve Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası andlaşmaların veya milletlerarası nezaket kurallarının gerektirdiği haller dışında Türk Silâhlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı silâhlı kuvvetlerin Türkiye de bulunmasına izin verme yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nindir. Bu izin için, Meclisler, birlikte toplanarak karar verirler.
İlk olarak 1961 Anayasası’nda yer alan yurtdışına asker gönderilmesine ilişkin bu düzenleme 1982 Anayasası’nda da aynı şekilde yer almıştır. Sonuç olarak Ahmet Altan’ın “Devlet ve Gazeteci” başlıklı köşe yazısında yabancı bir güce silah gönderilmesi için parlamento kararı gerektiğini içeren kanun maddesi iddiası doğru değildir.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir