YALAN

Ekrem İmamoğlu'nun "Haydarpaşa ihalesinde hukuksuzluk yapıldı" iddiası

Ekrem İmamoğlu'nun "Haydarpaşa ihalesinde hukuksuzluk yapıldı" iddiası

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Haydarpaşa ve Sirkeci garlarını kapsayan ihaleden İBB iştiraklerinin hukuksuzca elendiğini iddia etti. 

İmamoğlu, İBB'nin söz konusu ihaleden usulsüzce el çektirildiğini iddia ederek hukuki yollara başvuracağını dile getirdi. 

Bunun üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Haydarpaşa Gar sahası ve Sirkeci Gar sahasının atıl durumda olan bazı bölümlerinin kiralanmasına yönelik açıklama yaparak İBB Başkanı İmamoğlu'nun iddialarını yalanladı.

Turhan açıklamasında "Sayın Belediye Başkanı, ihale yapılmadan önce 'Ne pahasına olursa olsun bu ihaleyi alacağım' diyerek, ihalenin rekabet ilkesini sekteye uğratmıştır. Şöyle ki ihaleyi alan firma burada yapacağı işlerle ilgili ruhsat, izin ve belgeleri nereden alacaktır? Su, doğalgaz, gayri sıhhi müessese belgesi gibi belgeler nereden alınır? Elbette belediye ve ona bağlı kurumlardan... Bu açıdan Büyükşehir Belediyesinin sürece müdahil olması en başından rekabet ilkesine halel getirmiştir. Şimdi soruyorum size İBB’nin iştirakleri olan firmaların ihaleye girmesi ne kadar etik olmuştur?" ifadelerini kullandı.

Turhan, İBB'ye ait belediye şirketlerinin ihaleden elenme sebebinin ihale şartlarının önceden kamuoyuna açıkça sunulduğu halde istenilen şartlarını yerine getirmemesinden kaynaklandığını açıkladı.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir