YALAN

"Rusya'nın Vurduğu Petrol Tankerleri" Yalanı

"Rusya'nın Vurduğu Petrol Tankerleri" Yalanı
27 Kasım 2015 tarihinde başta Hüseyin Aygün olmak üzere çok takipçili çeşitler hesaplar, yanmış tankerlerin olduğu görüntüleri “Rusya, IŞİD’in petrol tankerlerini vurdu” iddiasıyla sosyal medyada paylaştılar. Ancak “Rusya, IŞİD’in petrol tankerlerini vurdu” iddiasına konu olan görüntüler incelendiğinde, söz konusu fotoğrafların 2014 yılında Taliban’ın saldırıları sonucunda yanmış tankerlere ait olduğu anlaşılmaktadır. Taliban 2014 yılında Afganistan’ın başkenti Kabil’de, Afgan güçlerine ve yabancı güçlere lojistik destek sağlayan araçların bulunduğu park yerine saldırı düzenlemiş ve saldırı neticesinde 400 tanker yanmıştır. Afgan yetkililer olay yerinde 650 tanker bulunduğunu ve sadece 250 tankerin kurtarıldığını ifade etmiştir. Ayrıca bazı görgü tanıkları, saldırıyı düzenleyen silahlı kişileri gördüklerini de belirtmiştir. Dolayısıyla, Taliban’ın saldırısı sonucunda yanmış tanker görüntüleri paylaşılarak ileri sürülen “Rusya, Işid’in petrol tankerlerini vurdu” iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir