YALAN

Oda TV’nin “Hilal Kaplan Erdoğan’ın İsviçre Bankalarında 8 Ayrı Hesabı Olduğunu Kabul Etti” Çarpıtması

Oda TV’nin “Hilal Kaplan Erdoğan’ın İsviçre Bankalarında 8 Ayrı Hesabı Olduğunu Kabul Etti” Çarpıtması
Oda Tv 26 Kasım 2015 tarihinde Hilal Kaplan’ın yine aynı tarihte atmış olduğu bir tweet üzerine yaptığı haberde Hilal Kaplan’ın, Erdoğan’ın İsviçre bankalarında 8 ayrı hesabı olduğunu kabul ettiği ileri sürüldü. Hilal Kaplan söz konusu tweetinde, Can Dündar’ın Edward Snowden ve Julian Assange ile kıyaslanmasının bir tür haksızlık olacağını, Snowden ve Assange’ın gerçek diplomatik belgeler sunduğunu, bunun aksine Can Dündar’ın gerçek olmayan belgelere dayanarak yalan haber yaptığını ifade etti. Oda Tv ise Hilal Kaplan’ın Snowden ve Assange’ın gerçek diplomatik belgeler sunduklarını kabul etmesinin, belgelerin içeriğindeki bilgilerin gerçek olduğunu da kabul ettiği anlamına geldiğini ileri sürdü. Oysa ki Hilal Kaplan’ın diplomatik belgelere dair kabul ettiği ‘gerçeklik’ belgelerin içeriği için değil bizzat belgelerin kendisi için kullanılmıştı. Ayrıca Oda Tv’nin haberde bahsettiği 30 Aralık 2004 tarihli Eric Edelman’a ait olan diplomatik belge, wikileaks.org sitesinde Julian Assange tarafından yayınlanmış gerçek bir belgedir. Ancak belgede yer alan Erdoğan’ın İsveç bankalarında 8 ayrı hesabı olduğu iddiası aşağıda orijinal belgede de görüleceği üzere bir duyumdan ibarettir. Eric Edelman da iddiasını, adını vermediği 2 kaynağa dayandırdığını açıkça belirtmiştir. Bunun aksine Can Dündar, durdurulan MİT tırları ile ilgili yaptığı haberde MİT tırlarındaki silahların IŞİD’e gönderildiğini ve bu olaya ait belgelerin elinde olduğunu ifade etmiştir. Fakat olayla ilgili Can Dündar’ın elinde olduğunu iddia ettiği, tırlardaki silahların IŞİD’e gittiğine dair bir belge bulunmamaktadır. Sonuç olarak Snowden ve Assange ile Can Dündar’ın ileri sürdükleri belgeler gerçek olup olmamaları açısından birbirinden farklıdır. Snowden ve Assange gerçek diplomatik belgeler yayınlamışlardır. Can Dündar ise Mit tırları hakkında, gerçek olmayan bir belgeye dayanarak haber yapmıştır. Hilal Kaplan bahsedilen tweette, Snowden ve Assnange’ın yayınladıkları belgelerin, gerçek diplomatik dokümanlar olduğunu ifade etmiştir. Buradaki ‘gerçek’ ifadesi belgelerin içeriğini kapsamamaktadır. Dolayısıyla Oda Tv’nin söz konusu farkın ifade edildiği tweet üzerine Hilal Kaplan’ın Erdoğan’ın İsveç bankalarında 8 ayrı hesabı olduğunu kabul ettiği haberi bir çarpıtmadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir