YALAN

“Selahattin Demirtaş’a Suikast” Yalanı

“Selahattin Demirtaş’a Suikast” Yalanı
22 Kasım 2015 tarihinde birçok medya organında HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a suikast düzenlendiği iddiaları yer aldı. Yapılan haberlere göre, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a, Diyarbakır’da akşam saatlerinde kendisi de makam aracında bulunduğu sırada suikast girişiminde bulunuldu. Haberlerde Demirtaş’ın makam aracının kurşun geçirmez arka camının kafa hizasında mermi izi tespit edildiğine dair açıklamalarına yer verildi. Ayrıca Demirtaş’ın, sesi fark etmediklerini, araçtan indiklerinde korumaların mermi izini gördükleri yönündeki ifadeleri de belirtildi. Ancak Diyarbakır Valiliği 23 Kasım 2015 tarihinde, medyada yer alan Selahattin Demirtaş’a suikast düzenlendiği iddiaları hakkında basın duyurusu yayınladı. Valilik yaptığı açıklamada Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakır’da bulunduğu süre zarfında kendisine tahsis edilen, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait zırhlı aracın park halinde ve içerisinde kimse yok iken koruma görevlileri tarafından aracın arka camının sağ tarafında bir hasar tespit edildiğini ifade etti. Bahsedilen aracın Selahattin Demirtaş’ın talebi üzerine, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binasında kriminal incelemelere tabii tutulduğunu ve aracın arka camının sağ tarafında 3×3 cm büyüklüğünde bir hasar olduğunu belirtti. “Yapılan kriminal inceleme sonucunda herhangi bir ateşli silah atış artığına rastlanılmamıştır. Hasarın sert bir cisim çarpmasından dolayı meydana geldiği değerlendirilmektedir.” açıklamasında bulunan Valilik, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik herhangi bir saldırı olayının gerçekleşmediğini vurguladı. Dolayısıyla hem Diyarbakır Valiliği’nin yapmış olduğu basın duyurusu hem de yapılan kriminal incelemenin sonucu değerlendirildiğinde, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a suikast düzenlendiği iddiasının doğru olmadığı anlaşılmaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
YALAN

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

22 Şubat, 2021
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
Taraflı Medyanın Mahir Ünal Çarpıtması
YALAN

Taraflı Medyanın Mahir Ünal Çarpıtması

12 Şubat, 2021
Taraflı medya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal üzerinden bir kez daha aalgı yaratmaya çalıştı. Tele1 Mahir Ünal'ın konuk olduğu programda yaptığı konuşmayı kırparak halkın algısıyla oynadı. Taraflı Tele1 haberi; "AKP'li Mahir Ünal: Bir dönem bu ülkede bardak yoktu." başlığıyla servis etti.
BOĞAZİÇİ EYLEMLERİNDE KADIKÖY'DE BİR GENÇ POLİS TARAFINDAN DARP EDİLDİ YALANI
YALAN

BOĞAZİÇİ EYLEMLERİNDE KADIKÖY'DE BİR GENÇ POLİS TARAFINDAN DARP EDİLDİ YALANI

8 Şubat, 2021
Boğaziçi eylemlerinin yüzü haline getirilerek polisin şiddet uyguladığını iddia eden provokatörlerin yalanı ellerinde patladı. Türk Polis Teşkilatı, TRT Haber aracılığıyla gerçekleri gün yüzüne çıkarttı. Genç, yaşlı bir kadını provokatörlerin arasında kurtarmaya çalışırken provokatörler tarafından darp edildiğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir