YALAN

"Çamlıca Camii'nin Koruda Yarattığı Tahribat" Çarpıtması

"Çamlıca Camii'nin Koruda Yarattığı Tahribat" Çarpıtması
Cumhuriyet Gazetesi 19 Kasım 2015 tarihinde Üsküdar Çamlıca Tepesi’nde inşaatı devam eden Çamlıca Camii’nin, Çamlıca Korusu’nun doğal yapısına zarar verdiğini ve koruyu tahrip ettiğini iddia etti. Ancak Çamlıca Korusu’nun cami inşaatı başlamadan önceki uydu görüntüleri, Cumhuriyet’in iddiasının gerçekleri yansıtmadığını ortaya koymaktadır. Söz konusu Çamlıca Camii’nin temeli 6 Ağustos 2013 tarihinde atılmıştır ve inşaatı devam etmektedir. Çamlıca Korusu’nun 2011 yılı uydu görüntüleri incelendiğinde, caminin inşa edildiği alanın, koru içerisindeki ağaçsız bir alan olduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu caminin inşasından önceki fotoğrafları, caminin inşa edildiği alanın inşaattan önce ağaçsız bir alan olduğunu göstermektedir. Ayrıca Çamlıca Camii inşaat alanındaki ilk hafriyat çalışmasına ait video görüntülerinde, caminin inşa edileceği alanın korudaki ağaçsız alan olduğu da gözükmektedir. Dolayısıyla Cumhuriyet’in, inşaatı devam etmekte olan Çamlıca Camii’nin Çamlıca Korusu’nu tahrip ettiği iddiası çarpıtmadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir