YALAN

"Çamlıca Camii'nin Koruda Yarattığı Tahribat" Çarpıtması

"Çamlıca Camii'nin Koruda Yarattığı Tahribat" Çarpıtması
Cumhuriyet Gazetesi 19 Kasım 2015 tarihinde Üsküdar Çamlıca Tepesi’nde inşaatı devam eden Çamlıca Camii’nin, Çamlıca Korusu’nun doğal yapısına zarar verdiğini ve koruyu tahrip ettiğini iddia etti. Ancak Çamlıca Korusu’nun cami inşaatı başlamadan önceki uydu görüntüleri, Cumhuriyet’in iddiasının gerçekleri yansıtmadığını ortaya koymaktadır. Söz konusu Çamlıca Camii’nin temeli 6 Ağustos 2013 tarihinde atılmıştır ve inşaatı devam etmektedir. Çamlıca Korusu’nun 2011 yılı uydu görüntüleri incelendiğinde, caminin inşa edildiği alanın, koru içerisindeki ağaçsız bir alan olduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu caminin inşasından önceki fotoğrafları, caminin inşa edildiği alanın inşaattan önce ağaçsız bir alan olduğunu göstermektedir. Ayrıca Çamlıca Camii inşaat alanındaki ilk hafriyat çalışmasına ait video görüntülerinde, caminin inşa edileceği alanın korudaki ağaçsız alan olduğu da gözükmektedir. Dolayısıyla Cumhuriyet’in, inşaatı devam etmekte olan Çamlıca Camii’nin Çamlıca Korusu’nu tahrip ettiği iddiası çarpıtmadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor
YALAN

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor

1 Ekim, 2020
ransız haber ajansının analiz haberinde, Türk SİHA'ları için "Ezber bozuyor" ifadeleri kullanıldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir