YALAN

Polis Van'da Gözaltına Alınan Çocuklara İşkence Yaptı Yalanı

Cumhuriyet gazetesi
Cumhuriyet gazetesi

Cumhuriyet gazetesi 19 Şubat 2019 tarihinde Van’da gözaltına alınan bir grup çocuğun polis tarafından işkenceye maruz kaldığına yönelik bir haber yayınlandı. Söz konusu haberde gözaltına alınan çocuklara emniyet güçleri tarafından zorla belge imzalatıldığı ve çocukların hürriyetlerinden mahrum bırakılarak ciddi sıkıntılar yaşadığı ileri sürüldü.

Bölücü terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan 15 Şubat 1999 tarihinde Türk emniyet ve istihbarat güçlerinin gerçekleştirdiği başarılı bir operasyonla saklandığı Kenya’dan yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Bölücü elebaşının yakalanmasının ardından büyük darbe alan PKK, her yıl elebaşının yakalandığı tarih olan 15 Şubat’ta örgüt üye ve sempatizanlarına eylem çağrısında bulunuyor. Terör örgütü PKK’nın çağrısına uyarak Van’ın İpekyolu İlçesinde polise saldıran ve terör örgütü propagandası yapan bir grup, emniyet güçlerince düzenlenen operasyonla yakalandı. Van’da gözaltına alınan çocukların işkence gördüğüne yönelik basında ve sosyal medyada gündeme gelen iddialar üzerine açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, söz konusu iddiaların doğru olmadığını belirterek ithamların terör örgütünün amaçlarına hizmet ettiğini belirtti. Bölücü terör örgütü elebaşının yakalanmasını protesto etmek için sokakları savaş alanına çevirmek isteyen, polis ve polis araçlarına taşlı ve molotof kokteylli saldırı düzenleyen eylemcilerin bir polis memurunu da yaraladığı ifade edilen açıklamada tüm işlemlerin hukuka uygun olarak yerine getirildiği vurgulandı. Yasal mevzuat ve yetkili adli makamların talimatları çerçevesinde hareket edildi. Gözaltına alınan şüphelilerin üzerlerinde kimliklerini gizlemek amacıyla kullandıkları maske, eşarp, eldiven ve polise saldırı amacıyla kullandıkları havai fişekler ele geçirildi. Ayrıca şüphelilere ait cep telefonlarında da terör örgütünü övücü mahiyette paylaşımların ve örgütsel dokümanların bulunduğu bildirildi.

 

Doğru Haber Linkleri: Emniyet Genel Müdürlüğü

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir