YALAN

Polis Van'da Gözaltına Alınan Çocuklara İşkence Yaptı Yalanı

Cumhuriyet gazetesi
Cumhuriyet gazetesi

Cumhuriyet gazetesi 19 Şubat 2019 tarihinde Van’da gözaltına alınan bir grup çocuğun polis tarafından işkenceye maruz kaldığına yönelik bir haber yayınlandı. Söz konusu haberde gözaltına alınan çocuklara emniyet güçleri tarafından zorla belge imzalatıldığı ve çocukların hürriyetlerinden mahrum bırakılarak ciddi sıkıntılar yaşadığı ileri sürüldü.

Bölücü terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan 15 Şubat 1999 tarihinde Türk emniyet ve istihbarat güçlerinin gerçekleştirdiği başarılı bir operasyonla saklandığı Kenya’dan yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Bölücü elebaşının yakalanmasının ardından büyük darbe alan PKK, her yıl elebaşının yakalandığı tarih olan 15 Şubat’ta örgüt üye ve sempatizanlarına eylem çağrısında bulunuyor. Terör örgütü PKK’nın çağrısına uyarak Van’ın İpekyolu İlçesinde polise saldıran ve terör örgütü propagandası yapan bir grup, emniyet güçlerince düzenlenen operasyonla yakalandı. Van’da gözaltına alınan çocukların işkence gördüğüne yönelik basında ve sosyal medyada gündeme gelen iddialar üzerine açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, söz konusu iddiaların doğru olmadığını belirterek ithamların terör örgütünün amaçlarına hizmet ettiğini belirtti. Bölücü terör örgütü elebaşının yakalanmasını protesto etmek için sokakları savaş alanına çevirmek isteyen, polis ve polis araçlarına taşlı ve molotof kokteylli saldırı düzenleyen eylemcilerin bir polis memurunu da yaraladığı ifade edilen açıklamada tüm işlemlerin hukuka uygun olarak yerine getirildiği vurgulandı. Yasal mevzuat ve yetkili adli makamların talimatları çerçevesinde hareket edildi. Gözaltına alınan şüphelilerin üzerlerinde kimliklerini gizlemek amacıyla kullandıkları maske, eşarp, eldiven ve polise saldırı amacıyla kullandıkları havai fişekler ele geçirildi. Ayrıca şüphelilere ait cep telefonlarında da terör örgütünü övücü mahiyette paylaşımların ve örgütsel dokümanların bulunduğu bildirildi.

 

Doğru Haber Linkleri: Emniyet Genel Müdürlüğü

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir