YALAN

Polis Van'da Gözaltına Alınan Çocuklara İşkence Yaptı Yalanı

Cumhuriyet gazetesi
Cumhuriyet gazetesi

Cumhuriyet gazetesi 19 Şubat 2019 tarihinde Van’da gözaltına alınan bir grup çocuğun polis tarafından işkenceye maruz kaldığına yönelik bir haber yayınlandı. Söz konusu haberde gözaltına alınan çocuklara emniyet güçleri tarafından zorla belge imzalatıldığı ve çocukların hürriyetlerinden mahrum bırakılarak ciddi sıkıntılar yaşadığı ileri sürüldü.

Bölücü terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan 15 Şubat 1999 tarihinde Türk emniyet ve istihbarat güçlerinin gerçekleştirdiği başarılı bir operasyonla saklandığı Kenya’dan yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Bölücü elebaşının yakalanmasının ardından büyük darbe alan PKK, her yıl elebaşının yakalandığı tarih olan 15 Şubat’ta örgüt üye ve sempatizanlarına eylem çağrısında bulunuyor. Terör örgütü PKK’nın çağrısına uyarak Van’ın İpekyolu İlçesinde polise saldıran ve terör örgütü propagandası yapan bir grup, emniyet güçlerince düzenlenen operasyonla yakalandı. Van’da gözaltına alınan çocukların işkence gördüğüne yönelik basında ve sosyal medyada gündeme gelen iddialar üzerine açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, söz konusu iddiaların doğru olmadığını belirterek ithamların terör örgütünün amaçlarına hizmet ettiğini belirtti. Bölücü terör örgütü elebaşının yakalanmasını protesto etmek için sokakları savaş alanına çevirmek isteyen, polis ve polis araçlarına taşlı ve molotof kokteylli saldırı düzenleyen eylemcilerin bir polis memurunu da yaraladığı ifade edilen açıklamada tüm işlemlerin hukuka uygun olarak yerine getirildiği vurgulandı. Yasal mevzuat ve yetkili adli makamların talimatları çerçevesinde hareket edildi. Gözaltına alınan şüphelilerin üzerlerinde kimliklerini gizlemek amacıyla kullandıkları maske, eşarp, eldiven ve polise saldırı amacıyla kullandıkları havai fişekler ele geçirildi. Ayrıca şüphelilere ait cep telefonlarında da terör örgütünü övücü mahiyette paylaşımların ve örgütsel dokümanların bulunduğu bildirildi.

 

Doğru Haber Linkleri: Emniyet Genel Müdürlüğü

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir