YALAN

Oda TV'nin "A Haber'e Çıkan Akademisyen Harvard'ta Çalışmıyor" Yalanı

Oda TV
Oda TV

Oda TV 15 Ocak 2019 tarihinde A Haber’de yayınlanan satır arası programı ile ilgili birtakım iddialar gündeme getiren bir haber yaptı. Oda TV 12 Ocak 2019 tarihinden yayınlanan programda Harvard Üniversitesi’nde profesör olduğu iddiasıyla yayına çıkarılan kişinin Harvard’la bir ilgisinin olmadığını “A Haber’deki gizemli profesör kafaları karıştırdı” başlığıyla servis edildi. Haberde Oda TV yetkililerinin Harvard Üniversitesi’ne ulaştıkları ve A Haber’e konuk olan kişinin Harvard’la bir ilgisinin olmadığını iddia etti.

 

 

11 Ocak 2019 tarihinde A Haber’de yayınlanan Cansu Canan Özgen’in sunduğu Satır Arası programına katılan Mark Tomass isimli akademisyenin Harvard Üniversitesi’nde çalışmadığı iddiası doğru değil. Mark Tomass Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Harvard Üniversitesi’nde çalıştığını doğruladı. Mark Tomass’ın Harvard’ta görev yaptığı internet üzerindeki açık kaynaklardan da görülebiliyor.

 

Doğru Haber Linkleri: Mark Tomass

Yalan Haber Linkleri: Oda TV

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir