YALAN

The New York Times'ın "Türkiye Çeyrek Milyon Beyin Göçü Verdi" Yalanı

The New York Times
The New York Times

ABD merkezli The New York Times gazetesi 2 Ocak 2019 tarihinde yayınladığı Carlotta Gall tarafından kaleme alınan makalede 2017 yılında Türkiye’den 250 bin beyin göçü gerçekleştiği iddia etti. Verilerin Türkiye İstatistik Kurumundan alındığı iddia edilen haberde çeyrek milyondan fazla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının 2017 yılında Türkiye’yi terk etmesinin sebeplerinin siyasi olduğu ima edildi.

 

The New York Times’ın Türkiye İstatistik Kurumundan aldığını iddia ettiği veriler incelendiğinde makalede geçen rakam ve iddiaların doğru olmadığı anlaşılıyor.

TÜİK verilerine göre 2017 yılında Türkiye’den göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 113.326. Ek olarak 2017 yılında yurtdışından Türkiye’ye göç eden Türk vatandaşlarının sayısının 101.772 olduğu bilgisine de haberde yer verilmeyerek kamuoyunun algısını etkilenmeye çalışılmış. Bu rakamlar göz önüne alındığında Türkiye’nin 2017 yılında 11.554 kişilik göç vermiş olduğu ortaya çıkıyor.

 

Doğru Haber Linkleri: Cumhurbaşkanlığı

Yalan Haber Linkleri: The New York Times

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir