YALAN

“5 Çocuk Annesi ve 2 Çocuğu Zırhlı Araçtan Tarandı” Yalanı

“5 Çocuk Annesi ve 2 Çocuğu Zırhlı Araçtan Tarandı” Yalanı
Dicle Haber Ajansı 15 Kasım 2015 tarihinde Nusaybin’deki operasyonla alakalı bir haberinde 5 çocuk annesi Selamet Yeşilmen’in ve 2 çocuğunun evinin merdivenlerinde zırhlı araç tarafından tarandığını, annenin öldüğünü ve çocuklarının da yaralandığını iddia etti. DİHA bu haberi resmi twitter hesabından da paylaştı. DİHA’nın ileri sürdüğü bu iddiaya, Sol Haber, Evrensel Haber ve T24 gibi haber sitelerinde de yer verildi. Bunların dışında HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ da, resmi twitter hesabından Selamet Yeşilmen’in özel harekat polisleri tarafından taranarak öldürüldüğünü söyledi. Bu paylaşımlardan kısa süre sonra sosyal medya üzerinde bahsedilen haberin doğru olmadığına dair değerlendirmeler yapılmaya başlandı. Yoğun bir bilgi kirliliğinin yaşandığı meseleye dair ilk resmi açıklama Nusaybin Kaymakamlığı’ndan geldi. Nusaybin Kaymakamlığı yaptığı açıklamada, 13.11.2015 tarihi itibariyle kamu düzeninin sağlanması, tuzaklanmış ve patlayıcı yerleştirilmiş hendek ve barikatların kaldırılarak vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ifade etti. Nusaybin 112 Çağrı Merkezi’ne yaralı haberi geldiğini ve yaralanan 3 vatandaşın Nusaybin Devlet Hastanesi’ne intikallerinin sağlandığını belirten Nusaybin Kaymakamlığı, yaralılardan birinin hayatını kaybettini söyledi. 1 vatandaşın ölümünün ve diğer 2 vatandaşın yaralanmasının şarapnel parçalarından kaynaklandığını vurgulayan Kaymakamlık “Polis tarafından vatandaş katledildi.” şeklinde kasıtlı olarak ortaya atılan iddiaların tamamen yersiz olduğunu ifade etti. Kaymakamlık “Güvenlik unsurlarınca olayın vuku bulduğu bölgede herhangi bir operasyon yapılmadığı gibi o bölgede herhangi bir güvenlik unsuru da bulunmamaktadır.” dedi. Sonuç olarak Nusaybin Kaymakamlığı’nın açıklamaları dikkate alınarak yapılan değerlendirmede Selamet Yeşilmen’in polis tarafından taranarak öldürüldüğü ve 2 çocuğunun polis tarafından taranarak yaralandığı iddialarının doğru olmadığı anlaşılmaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir