YALAN

"Cerrahpaşa'da Ameliyatlar Durdu" Yalanı

İstanbul Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi

Sözcü Gazetesi 20 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde birçok ameliyatın ekonomik gerekçelerle yapılamadığını iddia eden bir haber yayınlandı.  Söz konusu iddia birçok medya kuruluşunda ve sosyal medya hesapları tarafından defalarca paylaşıldı. Bahsi geçen haber ve paylaşımlarda Türkiye’nin en köklü sağlık kurumlarından biri olan Cerrahpaşa hastanesinde tıbbi malzeme ve cihaz eksikliğinden dolayı birçok operasyonun yapılamadığı veya ertelendiği ileri sürüldü.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ekonomik gerekçelerle ameliyatların durdurulduğuna ve ertelendiğine yönelik iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, hastane bünyesindeki ameliyatların gerektiği şekilde eksiksiz ve herhangi bir erteleme olmadan yapıldığının altını çizdi. Sağlık hizmetlerinin sunumu gereğince yeni başvuran hastalar ve acil öncelikler nedeniyle ameliyat planlamalarında zaman zaman değişiklikler olabileceğini vurgulayan hastane yönetimi ameliyatların aralıksız bir şekilde devam ettiğini belirtti.

 

Doğru Haber Linkleri: NTV

Yalan Haber Linkleri: Sözcü Gazetesi

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir