YALAN

"Cerrahpaşa'da Ameliyatlar Durdu" Yalanı

İstanbul Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi

Sözcü Gazetesi 20 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde birçok ameliyatın ekonomik gerekçelerle yapılamadığını iddia eden bir haber yayınlandı.  Söz konusu iddia birçok medya kuruluşunda ve sosyal medya hesapları tarafından defalarca paylaşıldı. Bahsi geçen haber ve paylaşımlarda Türkiye’nin en köklü sağlık kurumlarından biri olan Cerrahpaşa hastanesinde tıbbi malzeme ve cihaz eksikliğinden dolayı birçok operasyonun yapılamadığı veya ertelendiği ileri sürüldü.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ekonomik gerekçelerle ameliyatların durdurulduğuna ve ertelendiğine yönelik iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, hastane bünyesindeki ameliyatların gerektiği şekilde eksiksiz ve herhangi bir erteleme olmadan yapıldığının altını çizdi. Sağlık hizmetlerinin sunumu gereğince yeni başvuran hastalar ve acil öncelikler nedeniyle ameliyat planlamalarında zaman zaman değişiklikler olabileceğini vurgulayan hastane yönetimi ameliyatların aralıksız bir şekilde devam ettiğini belirtti.

 

Doğru Haber Linkleri: NTV

Yalan Haber Linkleri: Sözcü Gazetesi

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir