YALAN

"Cerrahpaşa'da Ameliyatlar Durdu" Yalanı

İstanbul Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi

Sözcü Gazetesi 20 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde birçok ameliyatın ekonomik gerekçelerle yapılamadığını iddia eden bir haber yayınlandı.  Söz konusu iddia birçok medya kuruluşunda ve sosyal medya hesapları tarafından defalarca paylaşıldı. Bahsi geçen haber ve paylaşımlarda Türkiye’nin en köklü sağlık kurumlarından biri olan Cerrahpaşa hastanesinde tıbbi malzeme ve cihaz eksikliğinden dolayı birçok operasyonun yapılamadığı veya ertelendiği ileri sürüldü.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ekonomik gerekçelerle ameliyatların durdurulduğuna ve ertelendiğine yönelik iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, hastane bünyesindeki ameliyatların gerektiği şekilde eksiksiz ve herhangi bir erteleme olmadan yapıldığının altını çizdi. Sağlık hizmetlerinin sunumu gereğince yeni başvuran hastalar ve acil öncelikler nedeniyle ameliyat planlamalarında zaman zaman değişiklikler olabileceğini vurgulayan hastane yönetimi ameliyatların aralıksız bir şekilde devam ettiğini belirtti.

 

Doğru Haber Linkleri: NTV

Yalan Haber Linkleri: Sözcü Gazetesi

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir