YALAN

Oda TV’nin “Erdoğan Halkı Saray’ın Bahçesine Almadı” Yalanı

Oda TV’nin “Erdoğan Halkı Saray’ın Bahçesine Almadı” Yalanı
Oda TV 29 Ekim 2015 tarihindeki haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında halkı uzaktan selamlayarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne almadığını iddia etti. Haberde “Saray'ın demir parmaklıkları önünde kalan vatandaşlar bahçeye alınmadı” denildi. Gerçekte ise 29 Ekim’de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve çeşitli sivil toplum kuruluşları öncülüğünde 'Cumhuriyet Yürüyüşü' düzenlendi. Çiftlik Kavşağı'nda toplanan kalabalık grup Türk bayraklarıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın önüne geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yol üzerindeki topluluğun yaklaşmasının ardından kalabalığa selam verdi ve kısa bir konuşma yaptı. Bu kısa süren selamlaşmanın ardından topluluk yürüyüşüne devam etti.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir