YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde Hayati Olmayan Ameliyatlar Yapılmayacak” Yalanı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 9 Ekim 2018 tarihinde partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasında Ankara’da bulunan Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde hayatî zorunluluk taşımayan ameliyatların maddi gerekçelerden dolayı yapılmayacağını/hatta durduğunu ileri sürdü. Kılıçdaroğlu iddiasına kanıt olarak Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimliği tarafından birimlere gönderilen bir yazıyı gösterdi. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin para sıkıntısından dolayı hastalarını ameliyat edemeyecek konuma geldiği iddia etti. Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde hayati tehlike dışında ameliyat yapılmama talimatı verildiği iddiası T24 ve Cumhuriyet gazeteleri tarafından da haber yapıldı

Söz konusu iddia sosyal medyada da geniş yer buldu. Konuyla ilgili yüzlerce tweet atıldı. Hayati tehlike dışında ameliyat yapan hekimlere soruşturma açılacağı iddiası da sosyal medya üzerinden servis edildi.

 

 

 

Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimliği yaptığı açıklamada hayatî zorunluluk taşımayan ameliyatların yapılmayacağı/hatta durduğu ve ameliyat yapan doktorlara soruşturma açılacağına yönelik iddiaların kesinlikle doğru olmadığını bildirdi. Başhekimlik, söz konusu yazının rutin uygulamalarda olduğu gibi hayati önemi olan ameliyatların yapılması ve bu çerçevede hayati önem taşıyan malzemelerin alımlarında bir kesinti yapılmaması, diğer işlemler içinde gerekli olan ihtiyaçların stoklardan karşılanması hususunda gönderilen bir bilgilendirme yazısı olduğunu belirtti. Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde günde ortalama 150 civarı ameliyat yapılıyor. Ameliyatlarda kesinti ya da azalma olması söz konusu değil.

 

Doğru Haber Linkleri: Gazi Üniversitesi

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet, T24, CHP

 

 

 

 

 

 

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir