YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde Hayati Olmayan Ameliyatlar Yapılmayacak” Yalanı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 9 Ekim 2018 tarihinde partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasında Ankara’da bulunan Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde hayatî zorunluluk taşımayan ameliyatların maddi gerekçelerden dolayı yapılmayacağını/hatta durduğunu ileri sürdü. Kılıçdaroğlu iddiasına kanıt olarak Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimliği tarafından birimlere gönderilen bir yazıyı gösterdi. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin para sıkıntısından dolayı hastalarını ameliyat edemeyecek konuma geldiği iddia etti. Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde hayati tehlike dışında ameliyat yapılmama talimatı verildiği iddiası T24 ve Cumhuriyet gazeteleri tarafından da haber yapıldı

Söz konusu iddia sosyal medyada da geniş yer buldu. Konuyla ilgili yüzlerce tweet atıldı. Hayati tehlike dışında ameliyat yapan hekimlere soruşturma açılacağı iddiası da sosyal medya üzerinden servis edildi.

 

 

 

Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimliği yaptığı açıklamada hayatî zorunluluk taşımayan ameliyatların yapılmayacağı/hatta durduğu ve ameliyat yapan doktorlara soruşturma açılacağına yönelik iddiaların kesinlikle doğru olmadığını bildirdi. Başhekimlik, söz konusu yazının rutin uygulamalarda olduğu gibi hayati önemi olan ameliyatların yapılması ve bu çerçevede hayati önem taşıyan malzemelerin alımlarında bir kesinti yapılmaması, diğer işlemler içinde gerekli olan ihtiyaçların stoklardan karşılanması hususunda gönderilen bir bilgilendirme yazısı olduğunu belirtti. Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde günde ortalama 150 civarı ameliyat yapılıyor. Ameliyatlarda kesinti ya da azalma olması söz konusu değil.

 

Doğru Haber Linkleri: Gazi Üniversitesi

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet, T24, CHP

 

 

 

 

 

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir