YALAN

CHP'li Haluk Pekşen'in "İstanbul Yeni Havalimanı'nın Adı Değişti" Yalanı

CHP Parti Meclisi Üyesi Haluk Pekşen
CHP Parti Meclisi Üyesi Haluk Pekşen

CHP Parti Meclisi Üyesi Haluk Pekşen 27 Eylül tarihinde Twitter hesabından İstanbul Yeni Havalimanı’nın adının değiştirildiğini ve yeni isminin kısaltmasının “LTFM” olduğunu iddia eden bir paylaşım yaptı. Pekşen, İstanbul Yeni Havalimanı’nın yeni isminin kısaltmasının “LTFM” olarak tüm dünyaya duydurulduğunu ileri sürdü.

Ancak İstanbul Yeni Havalimanı’nın isiminin değiştirildiği ve kısaltmasının “LTFM” olduğu iddiası doğru değil. “LTFM” Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının (ICAO) kuralları doğrultusunda 3. Havalimanı’na verilen kod. ICAO kodları ülkelerin bulunduğu bölgeye göre belirlenir. Türkiye'deki havalimanlarının ICAO kodları "LT" ile başlar. "L" Türkiye’nin bulunduğu bölgeyi, "T" ise Türkiye’yi temsil eder. Son iki harf ise ICAO tarafından genel sıralamaya göre verilir. Örneğin İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kodu LTBA, Ankara Esenboğa’nın LTAC’dir.

 

Doğru Haber Linkleri: ICAO

Yalan Haber Linkleri: Haluk Pekşen

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir