YALAN

CHP'li Haluk Pekşen'in "İstanbul Yeni Havalimanı'nın Adı Değişti" Yalanı

CHP Parti Meclisi Üyesi Haluk Pekşen
CHP Parti Meclisi Üyesi Haluk Pekşen

CHP Parti Meclisi Üyesi Haluk Pekşen 27 Eylül tarihinde Twitter hesabından İstanbul Yeni Havalimanı’nın adının değiştirildiğini ve yeni isminin kısaltmasının “LTFM” olduğunu iddia eden bir paylaşım yaptı. Pekşen, İstanbul Yeni Havalimanı’nın yeni isminin kısaltmasının “LTFM” olarak tüm dünyaya duydurulduğunu ileri sürdü.

Ancak İstanbul Yeni Havalimanı’nın isiminin değiştirildiği ve kısaltmasının “LTFM” olduğu iddiası doğru değil. “LTFM” Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının (ICAO) kuralları doğrultusunda 3. Havalimanı’na verilen kod. ICAO kodları ülkelerin bulunduğu bölgeye göre belirlenir. Türkiye'deki havalimanlarının ICAO kodları "LT" ile başlar. "L" Türkiye’nin bulunduğu bölgeyi, "T" ise Türkiye’yi temsil eder. Son iki harf ise ICAO tarafından genel sıralamaya göre verilir. Örneğin İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kodu LTBA, Ankara Esenboğa’nın LTAC’dir.

 

Doğru Haber Linkleri: ICAO

Yalan Haber Linkleri: Haluk Pekşen

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir