YALAN

Adıyaman'da Etkin Bir IŞİD Soruşturması Yok Yalanı

Adıyaman'da Etkin Bir IŞİD Soruşturması Yok Yalanı
İngiliz Financial Times gazetesi 18 Ekim 2015'te yaptığı haberde Adıyaman’da IŞİD’in etkin bir konumda olduğunu ve şehrin IŞiD' terör örgütünü beslediğini iddia etti. Aynı haberde Adıyaman İnsan Hakları Derneği Başkanı Osman Süzen'in "IŞİD örgütünün etkin bir şekilde soruşturulmasının engellendiği" iddiası da yer aldı. Süzen, "Adıyaman'da IŞiD'le ilgili ne etkin bir soruşturma var, ne de herhangi bir gözaltı. Hiçbir şey yok." dedi. Financial Times'ın bu haberi T24 sitesi tarafından da paylaşıldı. Ancak Financial Times gazetesi ve Süzen'in iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Doğan Haber Ajansı ve IMC haber sitesinin haberine göre 24 Temmuz 2015’te IŞİD’e yönelik operasyonlarda Adıyaman’da 8 kişinin gözaltına alınmıştır. Ayrıca konuyla ilgili görüştüğümüz Adıyaman Emniyet Müdürlüğü yetkilileri 2014 yılında IŞİD terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda 19 kişiye yönelik adli çalışma yapıldığını, 2015 yılındaysa 10 şahsa yönelik operasyon gerçekleştirildiğini ifade etti. Emniyet yetkilileri bu çalışmaların devam ettiğinin de altını çizdiler. Ayrıca Emniyet Müdürlüğü IŞİD’e katılma şüphesi nedeniyle, şimdiye kadar 24 aileyle irtibata geçildiğini ve hem aile hem de çocukların konu ile ilgili olarak bilgilendirildiğini de belirtti. Terör şüphesiyle takip altına alınan aileler hakkında, adli bir konu görüldüğünde derhal gerekli işlemlerin yapılacağı öğrenildi.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."
 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir