YALAN

Adıyaman'da Etkin Bir IŞİD Soruşturması Yok Yalanı

Adıyaman'da Etkin Bir IŞİD Soruşturması Yok Yalanı
İngiliz Financial Times gazetesi 18 Ekim 2015'te yaptığı haberde Adıyaman’da IŞİD’in etkin bir konumda olduğunu ve şehrin IŞiD' terör örgütünü beslediğini iddia etti. Aynı haberde Adıyaman İnsan Hakları Derneği Başkanı Osman Süzen'in "IŞİD örgütünün etkin bir şekilde soruşturulmasının engellendiği" iddiası da yer aldı. Süzen, "Adıyaman'da IŞiD'le ilgili ne etkin bir soruşturma var, ne de herhangi bir gözaltı. Hiçbir şey yok." dedi. Financial Times'ın bu haberi T24 sitesi tarafından da paylaşıldı. Ancak Financial Times gazetesi ve Süzen'in iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Doğan Haber Ajansı ve IMC haber sitesinin haberine göre 24 Temmuz 2015’te IŞİD’e yönelik operasyonlarda Adıyaman’da 8 kişinin gözaltına alınmıştır. Ayrıca konuyla ilgili görüştüğümüz Adıyaman Emniyet Müdürlüğü yetkilileri 2014 yılında IŞİD terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda 19 kişiye yönelik adli çalışma yapıldığını, 2015 yılındaysa 10 şahsa yönelik operasyon gerçekleştirildiğini ifade etti. Emniyet yetkilileri bu çalışmaların devam ettiğinin de altını çizdiler. Ayrıca Emniyet Müdürlüğü IŞİD’e katılma şüphesi nedeniyle, şimdiye kadar 24 aileyle irtibata geçildiğini ve hem aile hem de çocukların konu ile ilgili olarak bilgilendirildiğini de belirtti. Terör şüphesiyle takip altına alınan aileler hakkında, adli bir konu görüldüğünde derhal gerekli işlemlerin yapılacağı öğrenildi.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir