YALAN

Adıyaman'da Etkin Bir IŞİD Soruşturması Yok Yalanı

Adıyaman'da Etkin Bir IŞİD Soruşturması Yok Yalanı
İngiliz Financial Times gazetesi 18 Ekim 2015'te yaptığı haberde Adıyaman’da IŞİD’in etkin bir konumda olduğunu ve şehrin IŞiD' terör örgütünü beslediğini iddia etti. Aynı haberde Adıyaman İnsan Hakları Derneği Başkanı Osman Süzen'in "IŞİD örgütünün etkin bir şekilde soruşturulmasının engellendiği" iddiası da yer aldı. Süzen, "Adıyaman'da IŞiD'le ilgili ne etkin bir soruşturma var, ne de herhangi bir gözaltı. Hiçbir şey yok." dedi. Financial Times'ın bu haberi T24 sitesi tarafından da paylaşıldı. Ancak Financial Times gazetesi ve Süzen'in iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Doğan Haber Ajansı ve IMC haber sitesinin haberine göre 24 Temmuz 2015’te IŞİD’e yönelik operasyonlarda Adıyaman’da 8 kişinin gözaltına alınmıştır. Ayrıca konuyla ilgili görüştüğümüz Adıyaman Emniyet Müdürlüğü yetkilileri 2014 yılında IŞİD terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda 19 kişiye yönelik adli çalışma yapıldığını, 2015 yılındaysa 10 şahsa yönelik operasyon gerçekleştirildiğini ifade etti. Emniyet yetkilileri bu çalışmaların devam ettiğinin de altını çizdiler. Ayrıca Emniyet Müdürlüğü IŞİD’e katılma şüphesi nedeniyle, şimdiye kadar 24 aileyle irtibata geçildiğini ve hem aile hem de çocukların konu ile ilgili olarak bilgilendirildiğini de belirtti. Terör şüphesiyle takip altına alınan aileler hakkında, adli bir konu görüldüğünde derhal gerekli işlemlerin yapılacağı öğrenildi.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir