YALAN

1 Kasım Seçimlerini Erdoğan İstedi Yalanı

1 Kasım Seçimlerini Erdoğan İstedi Yalanı
Radikal Gazetesi köşe yazarı Cengiz Çandar 18 Ekim 2015 tarihli yazısında 1 Kasım genel seçimleri için “Sadece Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran sonuçlarının iptali ve kendi ihtiraslarına yol açabilmek amacıyla tercih etmiş bulunduğu bir “riskli macera” olmanın ötesine taşınmıştır” dedi. Cengiz Çandar 1 Kasım seçimleri’nin sadece Erdoğan’ın kendi isteği doğrultusunda gerçekleşeceğini iddia etti ancak gerçekte Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Haziran’da yaptığı açıklamada "Herkes egolarını bir kenara koyup, bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı. Bu bizim insanımıza karşı sorumluluğumuzun gereğidir" diyerek koalisyon çalışmalarına destek vermişti. Yine Çandar’ın iddiasının aksine muhalefet partisi liderleri 7 Haziran seçimleri sonrası koalisyon seçeneğine karşı durmuş ve erken seçim istemişti. Örneğin MHP lideri Devlet Bahçeli 7 Haziran akşamı “En erken seçim ne zaman olacaksa o zaman da seçim olur” açıklamasında bulunmuş, 20 Haziran’da da erken seçim için 15 Kasım tarihinin uygun olacağını söylemişti. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da 7 Haziran akşamı “AKP ile içerden veya dışarıdan koalisyon yapmayacağız” demiş, 1 Temmuz 2015 tarihinde de “Taşların yerine oturması için yeni bir seçim gerekiyor. Koalisyon kurulabilir ama asla uzun ömürlü olmaz” açıklamasını yapmıştı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir