YALAN

"Polonya’dan İthal Edilen Etler’de 'Deli Dana' Hastalığı Çıktı" Yalanı

Büyükbaş
Büyükbaş

Cumhuriyet gazetesi 26 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı bir haberde Türkiye’nin Polonya’dan ithal ettiği 3 bin sığır etinde “Deli dana” hastalığı olduğunu iddia etti.

“Deli dana” hastalığı taşıyan etlerin hem özel şirketler hem de Et ve Balık Kurumu tarafından ithal ettiği öne sürülen haberde, söz konusu hastalığın Polonya’nın başlattığı bir soruşturma kapsamında ortaya çıktığı iddia edildi. Bu iddialara göre Polonya’daki et analiz şirketleri Türkiye’ye gönderilmek için kesilen hayvanlara BSE (Deli dana) testi yaptırmadığı halde, test yapılmış gibi sahte rapor vermişti. Sahte raporlarla Türkiye’ye gelen 3 bin sığır etinin halka yedirildiği iddiası haberde yer alırken, bir bakanlık yetkilisiyle de görüşüldüğü ve bu yetkilinin, "Tahlil raporları Polonya dilinde yazıldığı için ne yazdığını anlamadık" dediği ileri sürüldü.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hayvan ve et ithalatını uluslararası düzenlemeler çerçevesinde yapılan ulusal mevzuat üzerinden yapıldığını belirtti. İthalatlarda her türlü kontrolün yapıldığını ve önlemin alındığını belirten bakanlık, kamuoyunda dolaşan “Deli dana virüsü taşıyan et ithal edildi” iddialarının tamamen gerçek dışı olduğunu bildirdi.

İthal edilen etlerde kesim öncesi/sonrası takip ve kontrol bakanlık tarafından görevlendirilen veteriner hekimler tarafından yapılıyor. Veteriner gözetiminde elde edilen etler, iki ülke arasında anlaşma sağlanan ve o ülkenin yetkili otoritesi tarafından onaylanan veteriner sağlık sertifikası eşliğinde Türkiye’ye geliyor. Kesilen hayvanların küpe numaraları(kimlik bilgileri) ile elde edilen karkasların etiketlerinin eşleştirilmesi bakanlık tarafından takip ediliyor ve Türkiye’ye gelecek etler ayrı depolarda tutuluyor. Bu sebeple Polonya’dan Türkiye’ye gelen etlerde karışıklık olması mümkün değil.

Polonya, Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı'nın öngördüğü sağlık şartlarını karşılıyor. Ayrıca AB içerisinde de, Polonya'da üretilen etlere konulan herhangi bir uyarı ve yasaklama bulunmuyor.

Polonya’daki kesimhanelerin birbirini şikâyet etmesi üzerine Polonya adli makamlarınca yürütülen soruşturmaya yönelik adli yardımlaşma kapsamında T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bilgi talep edildi.

Doğru Haber Linkleri: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir