YALAN

"Polonya’dan İthal Edilen Etler’de 'Deli Dana' Hastalığı Çıktı" Yalanı

Büyükbaş
Büyükbaş

Cumhuriyet gazetesi 26 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı bir haberde Türkiye’nin Polonya’dan ithal ettiği 3 bin sığır etinde “Deli dana” hastalığı olduğunu iddia etti.

“Deli dana” hastalığı taşıyan etlerin hem özel şirketler hem de Et ve Balık Kurumu tarafından ithal ettiği öne sürülen haberde, söz konusu hastalığın Polonya’nın başlattığı bir soruşturma kapsamında ortaya çıktığı iddia edildi. Bu iddialara göre Polonya’daki et analiz şirketleri Türkiye’ye gönderilmek için kesilen hayvanlara BSE (Deli dana) testi yaptırmadığı halde, test yapılmış gibi sahte rapor vermişti. Sahte raporlarla Türkiye’ye gelen 3 bin sığır etinin halka yedirildiği iddiası haberde yer alırken, bir bakanlık yetkilisiyle de görüşüldüğü ve bu yetkilinin, "Tahlil raporları Polonya dilinde yazıldığı için ne yazdığını anlamadık" dediği ileri sürüldü.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hayvan ve et ithalatını uluslararası düzenlemeler çerçevesinde yapılan ulusal mevzuat üzerinden yapıldığını belirtti. İthalatlarda her türlü kontrolün yapıldığını ve önlemin alındığını belirten bakanlık, kamuoyunda dolaşan “Deli dana virüsü taşıyan et ithal edildi” iddialarının tamamen gerçek dışı olduğunu bildirdi.

İthal edilen etlerde kesim öncesi/sonrası takip ve kontrol bakanlık tarafından görevlendirilen veteriner hekimler tarafından yapılıyor. Veteriner gözetiminde elde edilen etler, iki ülke arasında anlaşma sağlanan ve o ülkenin yetkili otoritesi tarafından onaylanan veteriner sağlık sertifikası eşliğinde Türkiye’ye geliyor. Kesilen hayvanların küpe numaraları(kimlik bilgileri) ile elde edilen karkasların etiketlerinin eşleştirilmesi bakanlık tarafından takip ediliyor ve Türkiye’ye gelecek etler ayrı depolarda tutuluyor. Bu sebeple Polonya’dan Türkiye’ye gelen etlerde karışıklık olması mümkün değil.

Polonya, Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı'nın öngördüğü sağlık şartlarını karşılıyor. Ayrıca AB içerisinde de, Polonya'da üretilen etlere konulan herhangi bir uyarı ve yasaklama bulunmuyor.

Polonya’daki kesimhanelerin birbirini şikâyet etmesi üzerine Polonya adli makamlarınca yürütülen soruşturmaya yönelik adli yardımlaşma kapsamında T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bilgi talep edildi.

Doğru Haber Linkleri: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir