YALAN

Banksy Londra'ya Erdoğan Ailesini Çizdi Yalanı

Banksy Londra'ya Erdoğan Ailesini Çizdi Yalanı

Birgün gazetesinin 14 Ekim 2015 tarihli haberinde dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy'nin, İngiltere'nin Londra kentindeki bir duvara Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'ı konu alan bir grafiti çizdiği iddia edildi. Sosyal medyada kısa sürede yayılan bu haber, 15 Ekim 2015 tarihinde "Banksy’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve oğlu Bilal’i resmettiği grafitiye boyalı saldırı" manşetiyle Sözcü gazetesi tarafından da kullanıldı. Çizimin Banksy'e ait olduğuna dair Banksy'nin kendisi tarafından yapılan herhangi bir açıklama bulunmamasına rağmen manşetlere taşınan bu bilgi gerçek değildir. Bansky'nin çalışmalarının yayınlandığı resmi Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarının hiç birinde henüz bu graffiti paylaşılmamıştır. Bununla birlikte Banksy'nin resmi Instagram hesabı üzerinden yaptığımız yazışmalarda yetkililer çalışmanın Banksy'e ait olmadığını ifade etmişlerdir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir