YALAN

Sezgin Tanrıkulu'nun "IŞİD'in 3'te biri Türkiye Vatandaşı" Yalanı

Sezgin Tanrıkulu'nun "IŞİD'in 3'te biri Türkiye Vatandaşı" Yalanı

Yalan: CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu 13 Ekim 2015 tarihinde Habertürk televizyonuna yaptığı açıklamada ve Radikal gazetesinin aynı tarihte Habertürk’e dayanarak verdiği haberinde “Yabancı kaynaklara göre IŞİD'in 3'te biri Türkiye vatandaşı. Savaş bitince mutlaka gelecekler, domates ekmeyecekler!" dedi. Doğru: CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun bahsettiği yabancı kaynaklara göre 80 ülkeden yaklaşık 15 bin yabancı IŞİD’li var. CNN International ve Washington Post’un verdiği raporlara göre 15 bin rakamı içerisinde sadece 400 kişi Türkiye’den IŞİD’e katılmış. Dolayısıyla Türkiye’den IŞİD’e katılan kişi sayısının oranı, Tanrıkulu’nun iddia ettiği gibi 3’te 1 (yani %33.3) değil sadece %2.66.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Sözcü
YALAN

Devlet Memurlarına İftira

18 Nisan, 2019
Ünlü Sanatçı Hakkında Yoğun Bakım Yalanı
YALAN

Ünlü Sanatçı Hakkında Yoğun Bakım Yalanı

18 Nisan, 2019
Ünlü sanatçı Mazhar Alanson'un yoğun bakıma alındığına dair haber yalandır.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir