YALAN

Sezgin Tanrıkulu'nun "IŞİD'in 3'te biri Türkiye Vatandaşı" Yalanı

Sezgin Tanrıkulu'nun "IŞİD'in 3'te biri Türkiye Vatandaşı" Yalanı

Yalan: CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu 13 Ekim 2015 tarihinde Habertürk televizyonuna yaptığı açıklamada ve Radikal gazetesinin aynı tarihte Habertürk’e dayanarak verdiği haberinde “Yabancı kaynaklara göre IŞİD'in 3'te biri Türkiye vatandaşı. Savaş bitince mutlaka gelecekler, domates ekmeyecekler!" dedi. Doğru: CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun bahsettiği yabancı kaynaklara göre 80 ülkeden yaklaşık 15 bin yabancı IŞİD’li var. CNN International ve Washington Post’un verdiği raporlara göre 15 bin rakamı içerisinde sadece 400 kişi Türkiye’den IŞİD’e katılmış. Dolayısıyla Türkiye’den IŞİD’e katılan kişi sayısının oranı, Tanrıkulu’nun iddia ettiği gibi 3’te 1 (yani %33.3) değil sadece %2.66.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir