YALAN

Bülent Ecevit Güngör'ü Polis Öldürdü Yalanı

Bülent Ecevit Güngör'ü Polis Öldürdü Yalanı

DİHA’nın 27 Temmuz Pazartesi tarihli haberinde, Mersin’deki gösterilerde Bülent Ecevit Güngör’ün polisin attığı bir cismin kafasına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiği iddia edildi. Bu iddia kısa sürede birçok haber sitesinde yayınlandı ve İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 9 Ekim 2015 tarihli açıklamasında bu şekilde yer aldı. Ancak Güngör’ün bir eylemci tarafından atılan aydınlatma fişeğinin kafasına isabet etmesi nedeniyle hayatını kaybettiği anlaşıldı. 26 Temmuz 2015 günü Mersin’de Suruç’taki terör saldırısını protesto amacıyla gerçekleştirilen izinsiz gösteride atılan aydınlatma fişeği evinin balkonunda oturan Güngör’ün ağır yaralanmasına sebep oldu. Hastaneye kaldırılan Güngör müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Güngör’ün ölümüne neden olan zanlı tutuklandı. ( http://webtv.hurriyet.com.tr/haber/balkondan-suruc-protestosunu-izlerken-aydinlatma-fisegi-oldurdu_116890 )

Video hakkında
Mersin'de çıkan olayları balkondan izlerken atılan aydınlatma fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Bülent Ecevit Güngör'ün ölümüne neden olan kişinin mobese kameralarına yansıdığı ortaya çıktı. Kamera görüntülerine yansıyan yeşil kıyafetli bir kişi, sokakta terör eylemleri gerçekleştirilen grubun arasında bir süre ilerledikten sonra elindeki aydınlatma fişeklerini rastgele fırlatıyor. Bir süre sonra fişeklerden biri, hayatını kaybeden Bülent Ecevit Güngör'ün oturduğu evin balkonuna düşüyor. Bu sırada sokaktaki vatandaşlar arasında büyük panik yaşandığı da kameralara yansıyor.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir