YALAN

Bülent Ecevit Güngör'ü Polis Öldürdü Yalanı

Bülent Ecevit Güngör'ü Polis Öldürdü Yalanı

DİHA’nın 27 Temmuz Pazartesi tarihli haberinde, Mersin’deki gösterilerde Bülent Ecevit Güngör’ün polisin attığı bir cismin kafasına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiği iddia edildi. Bu iddia kısa sürede birçok haber sitesinde yayınlandı ve İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 9 Ekim 2015 tarihli açıklamasında bu şekilde yer aldı. Ancak Güngör’ün bir eylemci tarafından atılan aydınlatma fişeğinin kafasına isabet etmesi nedeniyle hayatını kaybettiği anlaşıldı. 26 Temmuz 2015 günü Mersin’de Suruç’taki terör saldırısını protesto amacıyla gerçekleştirilen izinsiz gösteride atılan aydınlatma fişeği evinin balkonunda oturan Güngör’ün ağır yaralanmasına sebep oldu. Hastaneye kaldırılan Güngör müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Güngör’ün ölümüne neden olan zanlı tutuklandı. ( http://webtv.hurriyet.com.tr/haber/balkondan-suruc-protestosunu-izlerken-aydinlatma-fisegi-oldurdu_116890 )

Video hakkında
Mersin'de çıkan olayları balkondan izlerken atılan aydınlatma fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Bülent Ecevit Güngör'ün ölümüne neden olan kişinin mobese kameralarına yansıdığı ortaya çıktı. Kamera görüntülerine yansıyan yeşil kıyafetli bir kişi, sokakta terör eylemleri gerçekleştirilen grubun arasında bir süre ilerledikten sonra elindeki aydınlatma fişeklerini rastgele fırlatıyor. Bir süre sonra fişeklerden biri, hayatını kaybeden Bülent Ecevit Güngör'ün oturduğu evin balkonuna düşüyor. Bu sırada sokaktaki vatandaşlar arasında büyük panik yaşandığı da kameralara yansıyor.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir