YALAN

“Türkiye Hiçbir IŞİD'liyi Tutuklamadı” Yalanı

“Türkiye Hiçbir IŞİD'liyi Tutuklamadı” Yalanı

Yalan: Selahattin Demirtaş 12 Ekim 2015 tarihinde CNN International'a verdiği röportajda “IŞİD’e karşı etkili bir mücadele yürütülmedi. IŞİD’in büyümesine göz yumuldu. Türkiye içinde de IŞİD militanlarının biliniyor olmasına rağmen hiçbir tutuklama yapılmadı” dedi. Doğru: Demirtaş’ın IŞİD’e karşı etkin mücadele yürütülmediği ve hiçbir tutuklamanın gerçekleşmediği iddialarının aksine; Türk Silahlı Kuvvetleri Koalisyon Güçleri’nden önce 29 Ocak 2014 tarihinde IŞİD konvoyunu vurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 25 Eylül 2014 tarihinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada “IŞİD eli kanlı bir terör örgütüdür” dedi. Demirtaş’ın “Türkiye hiçbir IŞİD'liyi tutuklamadı” iddiasını yalanlayan tutuklama haberlerinden bazıları ise şu şekilde:

  • Haaretz’in 11 Eylül 2014 tarihindeki haberine göre Türkiye, IŞİD’e katılmaya çalışan 830 Avrupa vatandaşını sınır dışı etti.
  • Middle East Monitor’un 22 Nisan 2015 tarihli haberine göre Türkiye, IŞİD’e katılmaya çalışan 1300 kişi sınır dışı etti.
  • New York Times’ın 22 Temmuz 2015 tarihli haberine göre Türkiye, IŞİD’le bağlantılı 21 kişiyi tutukladı.
  • Demirtaş’ın “Türkiye hiçbir IŞİDliyi tutuklamadı” dediği CNN International 25 Temmuz 2015 tarihinde “Türkiye yaklaşık 600 IŞİD'liyi tutukladı” haberini verdi.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir