YALAN

"24 Haziran 2007 ve Öncesinde Alınan Nüfus Cüzdanlarıyla Oy Kullanılamayacak" Yalanı

Nüfus Cüzdanı
Nüfus Cüzdanı

Sosyal medyada eski nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğu ve bu sebeple 24 Haziran 2007 ve öncesinde alınan nüfus cüzdanlarının 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde geçersiz sayılacağı ileri sürüldü. Uyarı niteliğindeki paylaşımlarda vatandaşların 24 Haziran 2007 ve öncesi tarihlerde alınan nüfus cüzdanlarını oy kullanabilmek için biran önce değiştirmeleri gerektiği iddia edildi.

 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 24 Haziran 2007 ve öncesinde alınan nüfus cüzdanlarının 24 Haziran 2018’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde geçersiz sayılacağına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Müdürlük, nüfus cüzdanlarının kullanım süresiyle alakalı herhangi bir düzenlemenin bulunmadığını ve mevcut nüfus cüzdanlarının kimlik kartı başvurusu yapıncaya kadar geçerli olduğunu belirtti.

 

Doğru Haber Linkleri: NVİ

Yalan Haber Linkleri: Twitter

 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir