YALAN

"TBMM’de Düzenlenen Tiyatro Gösterisinde Kadın Oyuncular Sahneye Çıkarılmadı" Yalanı

TBMM'de düzenlenen tiyatro gösterisi
TBMM'de düzenlenen tiyatro gösterisi

28 Mart 2018 tarihinde TBMM’de 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni anmak amacıyla bir tiyatro gösterisi düzenlendi. Anmanın hemen ardından basında ve sosyal medyada tiyatro gösterisine kadın oyuncuların çıkarılmadığı iddiaları geniş yer buldu. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Meclis Sohbetleri” isimli toplantıda “kadınlar sahneye çıkmasın” dediği ve buna istinaden kadın oyuncuların sahneye çıkarılmadığı ileri sürüldüğü iddialar, hükümetin kadınları baskı altına aldığı ve özgürlüklerini kısıtladığı çıkarımlarıyla servis edildi. Kadın oyuncuların sahneyi ağlayarak terk ettiği öne sürülen haberlerde oyuncuların saatler süren prova ve emeklerinin heba edildiği şeklinde duygusal ifadelere de yer verildi. Oyuncular Sendikası, bahsi geçen iddialar üzerine “ortaçağ karanlığına dönmeyi reddediyoruz” başlık bir açıklama yayınladı. Sendika, TBMM Başkanı Kahraman’ı istifaya çağırırken sosyal medyada çeşitli marjinal gruplar da Meclis Başkanı’nı istifaya davet eden paylaşımlar yaptı. Ayrıca birçok oyuncu şahsi sosyal medya hesaplarından kadın oyuncuların sahneye çıkarılmadığı iddiası üzerinden TBMM’yi ve hükümeti kınayan mesajlar yayınladı.

 

TBMM Başkanlığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada 18 Mart Çanakkale Zaferi temalı tiyatro gösterisi için Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın "kadınlar sahneye çıkmasın" dediği ve kadın oyuncuların sahneye çıkarılmadığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Her ayın son Çarşamba günü gerçekleşen Meclis Sohbetleri toplantısında bu ay 'Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu'başlıklı konu ele alındığını belirten açıklamada toplantının içeriğini zenginleştirmek için Kültür Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nden destek alınarak bir tiyatro gösterisi tertip edildiği ve Devlet Tiyatrolarından gelen ekip tarafından Meclis Sohbetleri toplantısı öncesinde 10 dakikalık bir gösteri düzenlendiği ifade edildi. Bahsi geçen gösteride “Çanakkale Türküsü” ve Mehmet Akif Ersoy'un “Çanakkale Şehitlerine” şiiri seslendirildi. TBMM’de gerçekleşen ve kadın ve erkek oyuncular tarafından sahnelenen tiyatro gösterisinin tamamı kayıt altına alındı. Ayrıca, TBMM’nin resmi twitter hesabından tiyatro oyunu ile ilgili kadın ve erkek oyuncuların yer aldığı fotoğraf paylaşıldı.

Tüm bu bilgilerin ışığında TBMM’de sergilenen tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkmasının engellendiğine yönelik iddiaların doğru olmadığı anlaşıyor.

 

Doğru Haber Linkleri: Birgün, Oyuncular Sendikası

Yalan Haber Linkleri: TBMM, TBMM

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir