YALAN

AGİT'in "İnternete RTÜK Denetimi Çok Sesliliği Bitirir" Yalanı

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir
AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir, 5 Şubat 2018 tarihinde Meclis’e sunulan “RTÜK internet yasa tasarısı” hakkında bir rapor yayınladı. Raporda RTÜK internet yasa tasarısının Meclis’te kabul edilmesi halinde internet yayınlarını kısıtlayacağını ve medya çoksesliliğini bitireceğini iddia etti. Harlem Desir yayınladığı raporda Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Yaman Akdeniz’in hazırladığı raporu referans göstererek, tasarının dijital medya organlarını tehdit ettiğini ve bu tasarının Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası antlaşmalara uygun olmadığını bildirdi.

Harlem Desire tasarı hakkındaki iddialarını içeren bir mektup yazarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e gönderdi.

 

Meclis’te olan yasa tasarısıyla internetin her alanındaki denetim yetkisinin RTÜK’e verileceği yönündeki açıklamalar gerçekle bağdaşmıyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy, Meclis'te görüşülen yasa tasarısının kendilerine YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerini değil, BluTV, Puhu TV ve Netflix platformları denetleme yetkisi vereceğini bildirdi.

Netflix, BluTV, Puhu TV gibi aslında tamamen yayıncı olan ama sadece internet mecrasından yayın yaptıkları için yayıncı değilmiş, herhangi bir internet kullanıcısıymış gibi algılanan yayıncıları denetleyecek. Böylece sadece internetten yayın yapanlarla, TV üzerinden yayın yapanların arasında oluşan haksız rekabet giderilecek. Ayrıca, Anayasa’nın 41. maddesine göre çocukların tehlikeli yayınlardan korunması yasal bir zorunluluk. Bu sebepten dolayı İnternet üzerinden yayıncılık yapan kuruluşların RTÜK tarafından denetlenmesi Anayasal bir yükümlülük haline geliyor.

Doğru Haber Linkleri: HaberTürk

Yalan Haber Linkleri: OSCE, T24

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir