YALAN

AGİT'in "İnternete RTÜK Denetimi Çok Sesliliği Bitirir" Yalanı

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir
AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir, 5 Şubat 2018 tarihinde Meclis’e sunulan “RTÜK internet yasa tasarısı” hakkında bir rapor yayınladı. Raporda RTÜK internet yasa tasarısının Meclis’te kabul edilmesi halinde internet yayınlarını kısıtlayacağını ve medya çoksesliliğini bitireceğini iddia etti. Harlem Desir yayınladığı raporda Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Yaman Akdeniz’in hazırladığı raporu referans göstererek, tasarının dijital medya organlarını tehdit ettiğini ve bu tasarının Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası antlaşmalara uygun olmadığını bildirdi.

Harlem Desire tasarı hakkındaki iddialarını içeren bir mektup yazarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e gönderdi.

 

Meclis’te olan yasa tasarısıyla internetin her alanındaki denetim yetkisinin RTÜK’e verileceği yönündeki açıklamalar gerçekle bağdaşmıyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy, Meclis'te görüşülen yasa tasarısının kendilerine YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerini değil, BluTV, Puhu TV ve Netflix platformları denetleme yetkisi vereceğini bildirdi.

Netflix, BluTV, Puhu TV gibi aslında tamamen yayıncı olan ama sadece internet mecrasından yayın yaptıkları için yayıncı değilmiş, herhangi bir internet kullanıcısıymış gibi algılanan yayıncıları denetleyecek. Böylece sadece internetten yayın yapanlarla, TV üzerinden yayın yapanların arasında oluşan haksız rekabet giderilecek. Ayrıca, Anayasa’nın 41. maddesine göre çocukların tehlikeli yayınlardan korunması yasal bir zorunluluk. Bu sebepten dolayı İnternet üzerinden yayıncılık yapan kuruluşların RTÜK tarafından denetlenmesi Anayasal bir yükümlülük haline geliyor.

Doğru Haber Linkleri: HaberTürk

Yalan Haber Linkleri: OSCE, T24

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir