YALAN

Cumhuriyet'in "DAEŞ'liler Serbest Bırakılıyor" Yalanı

Cumhuriyet gazetesinin 21 Şubat 2018 tarihli manşeti
Cumhuriyet gazetesinin 21 Şubat 2018 tarihli manşeti

Cumhuriyet gazetesi 21 Şubat 2018 tarihinde manşetten verdiği bir haberde Ankara Garı katliamı sanığı DAEŞ’in sözde emiri Nusret Yılmaz’ın serbest bırakıldığını iddia etti. DAEŞ’li Nusret Yılmaz’ın 2 kez yasal yollarla Türkiye’den Gürcistan’a çıktığını ileri sürdü. Haberde DAEŞ’lilere hoşgörü gösterildiği ve tahliye edildikleri iddia edildi. DAEŞ’lilere iltimas ve hoşgörü gösterilmesi üzerinden hükümet hedef gösterildi ve DAEŞ mücadele edilmediği aksine destek sağlandığı iddia edildi. Hakkında açılan vatana ihanet davasından dolayı Almanya’ya firar eden Can Dündar ise Twitter hesabından hükümetin DAEŞ’le mücadele etmediğine yönelik bir paylaşımda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 23 Şubat 2018 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada Cumhuriyet gazetesinin iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirdi. Söz konusu karışıklığın sebebi bir isim benzerliği. 21 Aralık 2017 tarihinde Gürcistan polisi tarafından Sarp Kara Hudud Kapısı pasaport kontrol noktasına getirilen Nusret Yılmaz, 1984 Vakfıkebir doğumlu. DAEŞ emiri olan ve hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Gaziantep 2. ve 4. Ağır Ceza Mahkemesi ve Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesince “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 4 ayrı yakalama kararı bulunan Nusret Yılmaz ise yine 1984 ancak Adıyaman-Besni nüfusuna kayıtlı ve farklı TC kimlik nosu olan bir şahıs.

İsim benzerliğinden kaynaklı bu yanlış anlaşılma ile Gürcistan polisi tarafından Türkiye’ye teslim edilen Nusret Yılmaz, olayın aslının anlaşılması üzerine serbest bırakıldı.

Ankara garı katliamı sanığı olarak aranan firari DAEŞ militanı Adıyaman-Besni doğumlu Nusret Yılmaz ise henüz yakalanamadı.

Doğru Haber Linkleri: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir