YALAN

Cumhuriyet'in "DAEŞ'liler Serbest Bırakılıyor" Yalanı

Cumhuriyet gazetesinin 21 Şubat 2018 tarihli manşeti
Cumhuriyet gazetesinin 21 Şubat 2018 tarihli manşeti

Cumhuriyet gazetesi 21 Şubat 2018 tarihinde manşetten verdiği bir haberde Ankara Garı katliamı sanığı DAEŞ’in sözde emiri Nusret Yılmaz’ın serbest bırakıldığını iddia etti. DAEŞ’li Nusret Yılmaz’ın 2 kez yasal yollarla Türkiye’den Gürcistan’a çıktığını ileri sürdü. Haberde DAEŞ’lilere hoşgörü gösterildiği ve tahliye edildikleri iddia edildi. DAEŞ’lilere iltimas ve hoşgörü gösterilmesi üzerinden hükümet hedef gösterildi ve DAEŞ mücadele edilmediği aksine destek sağlandığı iddia edildi. Hakkında açılan vatana ihanet davasından dolayı Almanya’ya firar eden Can Dündar ise Twitter hesabından hükümetin DAEŞ’le mücadele etmediğine yönelik bir paylaşımda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 23 Şubat 2018 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada Cumhuriyet gazetesinin iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirdi. Söz konusu karışıklığın sebebi bir isim benzerliği. 21 Aralık 2017 tarihinde Gürcistan polisi tarafından Sarp Kara Hudud Kapısı pasaport kontrol noktasına getirilen Nusret Yılmaz, 1984 Vakfıkebir doğumlu. DAEŞ emiri olan ve hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Gaziantep 2. ve 4. Ağır Ceza Mahkemesi ve Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesince “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 4 ayrı yakalama kararı bulunan Nusret Yılmaz ise yine 1984 ancak Adıyaman-Besni nüfusuna kayıtlı ve farklı TC kimlik nosu olan bir şahıs.

İsim benzerliğinden kaynaklı bu yanlış anlaşılma ile Gürcistan polisi tarafından Türkiye’ye teslim edilen Nusret Yılmaz, olayın aslının anlaşılması üzerine serbest bırakıldı.

Ankara garı katliamı sanığı olarak aranan firari DAEŞ militanı Adıyaman-Besni doğumlu Nusret Yılmaz ise henüz yakalanamadı.

Doğru Haber Linkleri: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet 

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir