YALAN

"Belediye’de Çalışan Bir İşçinin Oluşturduğu Kütüphane” Yalanı

Aziz Muhammed ve kitap dükkanı
Aziz Muhammed ve kitap dükkanı

Sosyal medyada belediyede çalışan bir temizlik işçisinin çöpten topladığı kitaplarla bir kütüphane yaptığı iddiasıyla bir fotoğraf paylaşıldı. Aynı fotoğraf farklı hesaplardan, Muş, Hakkâri ve Tunceli gibi farklı illerin belediye çalışanı tarafından yapıldığı iddiasıyla sunuldu. İşçi hakkında taşeron olduğu, temizlik işçisi olduğu gibi birçok iddia ortaya atıldı. Fotoğraf sosyal medyada binlerce beğeni ve paylaşım aldı.Fotoğrafın iddia edilen illerin birinde belediyede çalışan bir işçiye ve onun oluşturduğu kütüphaneye ait olduğu iddiası doğru değil. Söz konusu fotoğrafın Fas’ın Rabat şehrindeki bir kitapçıya ait olduğu belirlendi.
Fotoğraf “Reporting Morocco” isimli haber sitesinde 25 Mart 2014 tarihli bir haberde yer alıyor. Rabat’ın en eski kitapçılarından biri olan Aziz Muhammed’in hikâyesini konu alan haberde 1964 yılında açılan kitapçının başka fotoğraflarına da rastlamak mümkün.

Doğru Haber Linkleri: Reporting Morocco

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir