YALAN

"Belediye’de Çalışan Bir İşçinin Oluşturduğu Kütüphane” Yalanı

Aziz Muhammed ve kitap dükkanı
Aziz Muhammed ve kitap dükkanı

Sosyal medyada belediyede çalışan bir temizlik işçisinin çöpten topladığı kitaplarla bir kütüphane yaptığı iddiasıyla bir fotoğraf paylaşıldı. Aynı fotoğraf farklı hesaplardan, Muş, Hakkâri ve Tunceli gibi farklı illerin belediye çalışanı tarafından yapıldığı iddiasıyla sunuldu. İşçi hakkında taşeron olduğu, temizlik işçisi olduğu gibi birçok iddia ortaya atıldı. Fotoğraf sosyal medyada binlerce beğeni ve paylaşım aldı.Fotoğrafın iddia edilen illerin birinde belediyede çalışan bir işçiye ve onun oluşturduğu kütüphaneye ait olduğu iddiası doğru değil. Söz konusu fotoğrafın Fas’ın Rabat şehrindeki bir kitapçıya ait olduğu belirlendi.
Fotoğraf “Reporting Morocco” isimli haber sitesinde 25 Mart 2014 tarihli bir haberde yer alıyor. Rabat’ın en eski kitapçılarından biri olan Aziz Muhammed’in hikâyesini konu alan haberde 1964 yılında açılan kitapçının başka fotoğraflarına da rastlamak mümkün.

Doğru Haber Linkleri: Reporting Morocco

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir