YALAN

"TSK, Alevi Şehidin Cenazesine Cemevi’nde Olduğu Gerekçesiyle Katılmadı" Yalanı

Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Kenan Ceylan’ın Cenaze Töreni
Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Kenan Ceylan’ın Cenaze Töreni

Türkiye, 20 Ocak’ta Suriye’nin kuzeyinde bulunan terör örgütlerine karşı sınır güvenliğini sağlamak için Zeytin Dalı Harekâtı’nı başlattı. Bölgedeki tüm terör örgütlerini hedef alan operasyon kapsamında birçok terör örgütü üyesi etkisiz hale getirildi. Terör örgütlerinin sözde karargâhları, sığınakları, cephanelikleri yok edildi.

Afrin’de yürütülen başarılı operasyonda maalesef şehitler verdik. Şehitlerimiz devlet erkânının ve halkın katıldığı binlerce kişilik törenlerle uğurlandı.

Sabahat Akkiraz, Alevi bir şehidin cenazesine Cemevi’nde gerçekleştiği için devlet erkânının katılmadığını ve askeri tören düzenlenmediği ileri sürdü. İddia sosyal medyada geniş yer buldu. Hükümet ve TSK şehit cenazelerinde mezhep ayrımı yapmakla suçlandı. Hükümetin Sünnilik politikası izlediği ve Sünni olmayanlara ikinci sınıf muamele yaptığı ileri sürüldü. Şehit cenazelerinden yola çıkarak hükümetin topluma ayrıştırdığı ve kamplaştırdığı iddia edildi.

 

Alevi şehitlerimiz için daha önce birçok kez Cemevleri’nde cenaze töreni düzenlendi. Geçtiğimiz yıllarda da TSK’nın Cemevi’nde cenaze töreni düzenlemediği ve Cemevi’ndeki cenazelere katılım sağlamadığına yönelik iddialar gündeme getirilmişti. TSK bu iddialar üzerine yaptığı açıklamada hiçbir vatan evladını Türk, Çerkez, Kürt, Boşnak, Alevi, Sünni olarak görmediklerini ve görülmesine de müsaade etmeyeceklerini net bir dille belirtti.

  • 2015 yılında Siirt'te çatışmada şehit olan Jandarma Er Ozan Aslan İçerenköy’deki Kadıöy Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi'nde cenaze namazı kılındı ve askeri tören düzenlendi.
  • 2015 yılında Şemdinli’deki bombalı saldırıda şehit düşen Piyade Astsubay Üstçavuş Kenan Ceylan'ın cenazesi Zile Cemevi’nde tören düzenlendi.

Ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bugünlerde şehitlerimiz üzerinden toplumda kutuplaşma yaratmak isteyenlere fırsat vermemelidir. TSK bünyesinde bulunan tüm dil, din, ırk ve mezhep farklılıkları gözetilmeksizin vatan evladıdır, Mehmetçiktir.

Doğru Haber Linkleri: Hürriyet

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir