YALAN

"TSK, Alevi Şehidin Cenazesine Cemevi’nde Olduğu Gerekçesiyle Katılmadı" Yalanı

Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Kenan Ceylan’ın Cenaze Töreni
Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Kenan Ceylan’ın Cenaze Töreni

Türkiye, 20 Ocak’ta Suriye’nin kuzeyinde bulunan terör örgütlerine karşı sınır güvenliğini sağlamak için Zeytin Dalı Harekâtı’nı başlattı. Bölgedeki tüm terör örgütlerini hedef alan operasyon kapsamında birçok terör örgütü üyesi etkisiz hale getirildi. Terör örgütlerinin sözde karargâhları, sığınakları, cephanelikleri yok edildi.

Afrin’de yürütülen başarılı operasyonda maalesef şehitler verdik. Şehitlerimiz devlet erkânının ve halkın katıldığı binlerce kişilik törenlerle uğurlandı.

Sabahat Akkiraz, Alevi bir şehidin cenazesine Cemevi’nde gerçekleştiği için devlet erkânının katılmadığını ve askeri tören düzenlenmediği ileri sürdü. İddia sosyal medyada geniş yer buldu. Hükümet ve TSK şehit cenazelerinde mezhep ayrımı yapmakla suçlandı. Hükümetin Sünnilik politikası izlediği ve Sünni olmayanlara ikinci sınıf muamele yaptığı ileri sürüldü. Şehit cenazelerinden yola çıkarak hükümetin topluma ayrıştırdığı ve kamplaştırdığı iddia edildi.

 

Alevi şehitlerimiz için daha önce birçok kez Cemevleri’nde cenaze töreni düzenlendi. Geçtiğimiz yıllarda da TSK’nın Cemevi’nde cenaze töreni düzenlemediği ve Cemevi’ndeki cenazelere katılım sağlamadığına yönelik iddialar gündeme getirilmişti. TSK bu iddialar üzerine yaptığı açıklamada hiçbir vatan evladını Türk, Çerkez, Kürt, Boşnak, Alevi, Sünni olarak görmediklerini ve görülmesine de müsaade etmeyeceklerini net bir dille belirtti.

  • 2015 yılında Siirt'te çatışmada şehit olan Jandarma Er Ozan Aslan İçerenköy’deki Kadıöy Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi'nde cenaze namazı kılındı ve askeri tören düzenlendi.
  • 2015 yılında Şemdinli’deki bombalı saldırıda şehit düşen Piyade Astsubay Üstçavuş Kenan Ceylan'ın cenazesi Zile Cemevi’nde tören düzenlendi.

Ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bugünlerde şehitlerimiz üzerinden toplumda kutuplaşma yaratmak isteyenlere fırsat vermemelidir. TSK bünyesinde bulunan tüm dil, din, ırk ve mezhep farklılıkları gözetilmeksizin vatan evladıdır, Mehmetçiktir.

Doğru Haber Linkleri: Hürriyet

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir