YALAN

CHP'li Haluk Pekşen'in "Kızılay Yabancı Şirketlere Kan Satıyor" Yalanı

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen 7 Şubat 2018 tarihinde TBMM kürsüsünde yaptığı konuşmada Kızılay’ın bağışçılardan topladığı kanları sattığını iddia etti. Haluk Pekşen, kanların genellikle yurt dışındaki şirketlere satıldığını dile getirdi. Pekşen, bağışçılardan toplanan kanın bileşenlerine ayrılarak özel ve yabancı şirketlere satıldığını ve satılan kanların çeşitli ilaçlar adı altında Türkiye’ye geri döndüğünü ileri sürdü.

Kızılay yaptığı açıklamada, ne yurt dışına ne de yurt içindeki bir şirkete 1 ünite dahi kan ve kan bileşeni satılmadığını bildirdi. Kendiside eski bir Kızılay yöneticisi olan Pekşen'in iddialarının tamamen yalan ve iftiradan ibaret. Türkiye'nin kan ihtiyacının %85'ini bağışçılardan temin eden Kızılay hakkında bulunulan bu tip iftiralar kuruma ve Kızılay'dan kan bekleyenlere zarar vermektedir.

Doğru Haber Linkleri: Kızılay

Yalan Haber Linkleri: CHP

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir