YALAN

Silopi'de çatılarda keskin nişancılar yalanı

Silopi'de çatılarda keskin nişancılar yalanı

Evrensel Gazetesi’nin 7 Ağustos 2015 Cuma günü yayınlanan “Çatışmaların Devam Ettiği Silopi’de Neler Oluyor?” başlıklı haberinde, çatışmalarda keskin nişancıların olduğu ve halkın dışarı çıkamadığı ifade edildi. Duruma ilişkin olarak Silopi Belediye Başkanı Seyfettin Aydemir ve HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü Evrensel’e açıklamada bulundular. Encü çatılara keskin nişancıların yerleştirildiğini ve bunun katliam girişimi olduğunu söyledi. Buna ek olarak Aydemir, keskin nişancıların dışarı çıkana ateş açtığını ve o mahallelere girmeye çalıştıklarını ama ulaşamadıklarını belirtti. Çatışma alanına girilemediği halde ileri sürülen bu iddialar, konu ile ilgili hiçbir delil bulunmamasına rağmen çok sayıda haber sitesinde yer aldı . Sosyal medyada sahte fotoğraflar paylaşıldı . Mısır’dan ve Ümraniye’deki eski bir olaydan keskin nişancı fotoğrafları Silopi denilerek kullanıldı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir