YALAN

"Suriye’de TSK’ya ait zırhlı araçları Kaideci Gruplar Kullanıyor" Yalanı

Panthera F9
Panthera F9

ABC gazetesi 11 Ocak 2018 tarihinde “Kaideci gruplar TSK araçlarıyla böyle fink atıyor” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, Suriye’nin İdlib kentinde gerçekleşen saldırılarda terör örgütü El-Kaide’nin TSK’ya ait zırhlı araçları kullandığı iddia edildi. El Kaide gruplarının İdlib’de kaybettikleri yerleri geri alabilmek için TSK’ya ait araçları kullanması üzerinden Türkiye’nin El Kaide’ye destek verdiği ileri sürüldü. Ankara’da üretilen zırhlı araçların Suriye’de bulunan El Kaide terör örgütüne Türkiye tarafından verildiği iddia edildi. Ayrıca, Suriye ordusunun, Türkiye’nin El-Kaideye verdiği desteği kesmek için İdlib’i ablukaya almayı planladığından bahsediliyor.

Haberin içinde yayınlanan videodaki El-Kaide kullanımındaki araçlar delil gösterilerek, Türkiye’nin El Kaide’ye destek verdiği iddia ediliyor.

 

 

 

Türkiye Cumhuriyeti, Suriye’deki iç karışıklıklar başladığı andan itibaren, Suriye’de biran önce istikrarın sağlanması yönünde sayısız telkinde bulundu. Ayrıca, Türkiye bulunduğu her platformda Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğinin altını defalarca çizdi. Türkiye 911 km sınırının olduğu Suriye’deki terör gruplarına karşı her alanda amansız bir mücadele veriyor. Suriye’deki iç savaş ve terör ortamından kaçan 3 milyonu aşkın Suriyeliye kucak açan Türkiye’nin El-Kaide terör örgütüne destek olduğuna yönelik iddialar akıl dışıdır.

ABC gazetesinin El Kaideci grupların kullandığı zırhlı araçların Ankara’da üretildiği ve TSK envanterinde bulunduğuna dair iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. ABC gazetesinin Türkiye’ye ait olduğu iddiasıyla paylaştığı araçların fotoğrafları “Panthera F9” model zırhlı araçlardır. Panthera F9 model zırhlı araçlar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin MPSV firması tarafından üretiliyor.

Türkiye dünyada bulunan tüm terör örgütlerine karşı mücadelesini aralıksız sürdürüyor.  Türkiye’yi herhangi bir terör örgütüyle ilişkilendirmeye yönelik iddialar, Türkiye’nin terörle mücadelesini gölgelemeye hizmet ediyor.

 

Doğru Haber Linkleri: MSPV

Yalan Haber Linkleri: ABC Gazetesi

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir