YALAN

"Suriye’de TSK’ya ait zırhlı araçları Kaideci Gruplar Kullanıyor" Yalanı

Panthera F9
Panthera F9

ABC gazetesi 11 Ocak 2018 tarihinde “Kaideci gruplar TSK araçlarıyla böyle fink atıyor” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, Suriye’nin İdlib kentinde gerçekleşen saldırılarda terör örgütü El-Kaide’nin TSK’ya ait zırhlı araçları kullandığı iddia edildi. El Kaide gruplarının İdlib’de kaybettikleri yerleri geri alabilmek için TSK’ya ait araçları kullanması üzerinden Türkiye’nin El Kaide’ye destek verdiği ileri sürüldü. Ankara’da üretilen zırhlı araçların Suriye’de bulunan El Kaide terör örgütüne Türkiye tarafından verildiği iddia edildi. Ayrıca, Suriye ordusunun, Türkiye’nin El-Kaideye verdiği desteği kesmek için İdlib’i ablukaya almayı planladığından bahsediliyor.

Haberin içinde yayınlanan videodaki El-Kaide kullanımındaki araçlar delil gösterilerek, Türkiye’nin El Kaide’ye destek verdiği iddia ediliyor.

 

 

 

Türkiye Cumhuriyeti, Suriye’deki iç karışıklıklar başladığı andan itibaren, Suriye’de biran önce istikrarın sağlanması yönünde sayısız telkinde bulundu. Ayrıca, Türkiye bulunduğu her platformda Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğinin altını defalarca çizdi. Türkiye 911 km sınırının olduğu Suriye’deki terör gruplarına karşı her alanda amansız bir mücadele veriyor. Suriye’deki iç savaş ve terör ortamından kaçan 3 milyonu aşkın Suriyeliye kucak açan Türkiye’nin El-Kaide terör örgütüne destek olduğuna yönelik iddialar akıl dışıdır.

ABC gazetesinin El Kaideci grupların kullandığı zırhlı araçların Ankara’da üretildiği ve TSK envanterinde bulunduğuna dair iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. ABC gazetesinin Türkiye’ye ait olduğu iddiasıyla paylaştığı araçların fotoğrafları “Panthera F9” model zırhlı araçlardır. Panthera F9 model zırhlı araçlar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin MPSV firması tarafından üretiliyor.

Türkiye dünyada bulunan tüm terör örgütlerine karşı mücadelesini aralıksız sürdürüyor.  Türkiye’yi herhangi bir terör örgütüyle ilişkilendirmeye yönelik iddialar, Türkiye’nin terörle mücadelesini gölgelemeye hizmet ediyor.

 

Doğru Haber Linkleri: MSPV

Yalan Haber Linkleri: ABC Gazetesi

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir