YALAN

"Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Kıdem Tazminatı ve Ücretli İzin Hakları Yanacak" Yalanı

"Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Kıdem Tazminatı ve Ücretli İzin Hakları Yanacak" Yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5 Aralık 2017 tarihinde partisinin grup toplantısında taşeron işçilerin kadroya geçeceği müjdesini verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gerekli düzenlemeyi yaptı. 24 Aralık 2017 tarihinde taşeron işçilerin kadroya geçişi ile ilgili düzenleme resmi gazetede yayınlandı.

Taşeron işçilerin kadroya geçişi ile ilgili düzenlemenin yayınlanmasının ardından kadroya geçecek işçilerin birçok hak mahrumiyetine maruz kalacağı gündeme getirildi. Kadroya geçecek işçilerin kıdem tazminatlarının yanacağı ve ücretsiz izin haklarının ortadan kalkacağı ileri sürüldü. HDP'li Ayhan Bilgen, hükümeti taşeron işçilerin hakkını gasp etmekle suçladı. Yapılan düzenlemenin taşeron olarak çalışanlara avantaj yerine dezavantaj sağlayacağı iddia edildi. Hükümetin, yaptığı düzenleme ile milyonlarca lira değerindeki kıdem tazminatlarını ortadan kaldırarak kamu ve aracı kurumların ekmeğine yağ sürdüğü belirtildi. Yapılan düzenlemenin işçiden yana olmadığı ileri sürüldü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu katıldığı TV bir programında taşerondan kadroya geçecek işçilerle ilgili bilgi kirliliğini ortadan kaldırdı. Bakan Sarıeroğlu, kadroya geçecek işçilerin kıdem tazminatlarının yanacağı ve ücretli izinlerinin kaldırılacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

 Kıdem tazminatı iş kanununda düzenlenmiş bir husus olduğu için 24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan KHK’da bu konu hakkında herhangi bir ibare bulunmuyor. Kadroya geçen işçilerin son çalıştıkları yerdeki tazminatları geçiş olduktan sonra aktarılacak. Kadroya geçecek işçilerin kazanılmış tüm hakları devam edecek. Bakan Sarıeroğlu, çalışmayı tamamen işçiden yana olarak yaptıklarını ve herhangi bir mağduriyete ve mahrumiyete göz yummayacaklarını belirtti.

Taşeron tanımı içinde kamuda çalışan herkes sürece dâhil edildi. 450 bin kişi sürekli işçi statüsüne dâhil edilecek. İkinci aşamada belediye, il özel idareleri, belediye şirketlerinde çalışan 450 bin kişide kadrolu olacak. Yapılan düzenleme ile ilgili toplamda 1 milyon 20 bin kişi iş güvencesine kavuşmuş olacak. Bu projeyi gölgelemek adına yapılan algı çalışmaları, yaratılmaya çalışılan bilgi kirliliği, çalışanların haklarında geriye gidiş varmış gibi gösterilme çabası çalışmanın büyüklüğüne gölge düşüremeyecek.

 

Doğru Haber Linkleri: Resmi Gazete, NTV

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, HDP

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir