YALAN

"Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Kıdem Tazminatı ve Ücretli İzin Hakları Yanacak" Yalanı

"Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Kıdem Tazminatı ve Ücretli İzin Hakları Yanacak" Yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5 Aralık 2017 tarihinde partisinin grup toplantısında taşeron işçilerin kadroya geçeceği müjdesini verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gerekli düzenlemeyi yaptı. 24 Aralık 2017 tarihinde taşeron işçilerin kadroya geçişi ile ilgili düzenleme resmi gazetede yayınlandı.

Taşeron işçilerin kadroya geçişi ile ilgili düzenlemenin yayınlanmasının ardından kadroya geçecek işçilerin birçok hak mahrumiyetine maruz kalacağı gündeme getirildi. Kadroya geçecek işçilerin kıdem tazminatlarının yanacağı ve ücretsiz izin haklarının ortadan kalkacağı ileri sürüldü. HDP'li Ayhan Bilgen, hükümeti taşeron işçilerin hakkını gasp etmekle suçladı. Yapılan düzenlemenin taşeron olarak çalışanlara avantaj yerine dezavantaj sağlayacağı iddia edildi. Hükümetin, yaptığı düzenleme ile milyonlarca lira değerindeki kıdem tazminatlarını ortadan kaldırarak kamu ve aracı kurumların ekmeğine yağ sürdüğü belirtildi. Yapılan düzenlemenin işçiden yana olmadığı ileri sürüldü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu katıldığı TV bir programında taşerondan kadroya geçecek işçilerle ilgili bilgi kirliliğini ortadan kaldırdı. Bakan Sarıeroğlu, kadroya geçecek işçilerin kıdem tazminatlarının yanacağı ve ücretli izinlerinin kaldırılacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

 Kıdem tazminatı iş kanununda düzenlenmiş bir husus olduğu için 24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan KHK’da bu konu hakkında herhangi bir ibare bulunmuyor. Kadroya geçen işçilerin son çalıştıkları yerdeki tazminatları geçiş olduktan sonra aktarılacak. Kadroya geçecek işçilerin kazanılmış tüm hakları devam edecek. Bakan Sarıeroğlu, çalışmayı tamamen işçiden yana olarak yaptıklarını ve herhangi bir mağduriyete ve mahrumiyete göz yummayacaklarını belirtti.

Taşeron tanımı içinde kamuda çalışan herkes sürece dâhil edildi. 450 bin kişi sürekli işçi statüsüne dâhil edilecek. İkinci aşamada belediye, il özel idareleri, belediye şirketlerinde çalışan 450 bin kişide kadrolu olacak. Yapılan düzenleme ile ilgili toplamda 1 milyon 20 bin kişi iş güvencesine kavuşmuş olacak. Bu projeyi gölgelemek adına yapılan algı çalışmaları, yaratılmaya çalışılan bilgi kirliliği, çalışanların haklarında geriye gidiş varmış gibi gösterilme çabası çalışmanın büyüklüğüne gölge düşüremeyecek.

 

Doğru Haber Linkleri: Resmi Gazete, NTV

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, HDP

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir