YALAN

"Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, PKK İle Görüşmek İçin Ön Şart Koydu" Yalanı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman haber ajansı DPA’ya bir mülakat verdi. Mülakatta Türkiye ve Almanya ilişkileri ele alındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun çözüm süreci hakkında gelen bir soru üzerine PKK ile pazarlık yapmak için terör örgütünün silah bırakması gerektiğini ön şart olarak belirttiği iddia edildi. Sözcü, Sputnik ve DW Türkçe gazeteleri Çavuşoğlu’nun terör örgütü PKK ile pazarlık yapmak için ortaya ön şart koyduğunu ileri sürdü.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu DPA verdiği mülakatta PKK ile pazarlık için ön şart koyulduğuna yönelik herhangi bir ifade bulunmuyor. Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Çocuk katili terör örgütüyle pazarlık yapmak için önşart ortaya koyduğumuz yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Milletimize verdiğimiz söz, terör örgütünün kökünü kazıyana kadar hiçbir gücün bizi durduramayacağıdır.” İfadelerini kullandı. Çavuşoğlu Türkiye’nin mücadele ettiği FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerinin Almanya’daki faaliyetlerini sert bir dille eleştirerek bu yanlıştan geri dönülmesi için çağrıda bulundu.

 

Doğru Haber Linkleri: Mevlüt Çavuşoğlu

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, Sputnik, DW Türkçe

Son Yalanlar

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor
YALAN

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor

1 Ekim, 2020
ransız haber ajansının analiz haberinde, Türk SİHA'ları için "Ezber bozuyor" ifadeleri kullanıldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir