YALAN

"Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, PKK İle Görüşmek İçin Ön Şart Koydu" Yalanı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman haber ajansı DPA’ya bir mülakat verdi. Mülakatta Türkiye ve Almanya ilişkileri ele alındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun çözüm süreci hakkında gelen bir soru üzerine PKK ile pazarlık yapmak için terör örgütünün silah bırakması gerektiğini ön şart olarak belirttiği iddia edildi. Sözcü, Sputnik ve DW Türkçe gazeteleri Çavuşoğlu’nun terör örgütü PKK ile pazarlık yapmak için ortaya ön şart koyduğunu ileri sürdü.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu DPA verdiği mülakatta PKK ile pazarlık için ön şart koyulduğuna yönelik herhangi bir ifade bulunmuyor. Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Çocuk katili terör örgütüyle pazarlık yapmak için önşart ortaya koyduğumuz yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Milletimize verdiğimiz söz, terör örgütünün kökünü kazıyana kadar hiçbir gücün bizi durduramayacağıdır.” İfadelerini kullandı. Çavuşoğlu Türkiye’nin mücadele ettiği FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerinin Almanya’daki faaliyetlerini sert bir dille eleştirerek bu yanlıştan geri dönülmesi için çağrıda bulundu.

 

Doğru Haber Linkleri: Mevlüt Çavuşoğlu

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, Sputnik, DW Türkçe

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir